Türk Putası Kore’ye Gidiyor

Okçuluğumuzun yurtdışında da doğru ve eksiksiz tanıtılması adına büyük önem verdiğimiz uluslararası organizasyonlara, 2012 yılında daha çok ağırlık verdik.

İlk olarak Ağustos ayında Çin’in Qinghai bölgesinde gerçekleştirilen uluslararası festivale Ankara bölge sporcularımızdan Kemal Cebecik ve Kemal Kayıhan katıldılar (Kemal Cebecik’in ayrıntılı ve keyifli raporunu okumak için tıklayınız).

Macaristan’da her iki yılda bir düzenlenen Macar Soylar Toplantısı (Kurultay)’daki temsilcimiz de bu sene Nadir Oflaz oldu. 10-12 Ağustos 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyon, dünyanın en büyük gelenek yaşatıcı kutlaması olarak biliniyor. (Etkinlik sitesi için tıklayınız)

Bu yılın bir sonraki uluslararası adımı ise Çin’in İç Moğolistan bölgesi Ergun’da gerçekleştirilecek okçuluk yarışması olacak. 6 adet sporcu ile temsil edileceğimiz yarışmalar, 19-23 Ağustos 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Okmeydanından Kore’ye

Dünyanın en büyük geleneksel okçuluk organizasyonu olarak bilinen ve her yıl 30’dan fazla ülkeden 200’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleştirilen Dünya Geleneksel Okçuluk Festivali (WTAF) bu sene 5-10 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılacak. 10’un üzerinde Federasyon temsilcisi ile bulunacağımız Kore’de büyük bir sürpriz bizi bekliyor olacak!

Önceki senelerde Amerikan, Macar, Japon, Moğol ve Kore olmak üzere 5 ülkenin geleneksel hedeflerine atış yapılıyor ve yarışma kuralları belirleniyordu. Bu sene yarışmalarda artık Türk hedefi olarak bilinen Puta yer alacak ve Puta Koşusu da yapılacak! 40 metre mesafeden orijinaline uygun olarak hazırladığımız hedefe, Federasyonumuzun belirlediği kurallar ile atış yapılacak. Atıcıların buradan aldıkları puanlar, diğer hedeflerdeki atışları gibi genel puanlarına etki edecek.

Kadim hedefimiz Puta’nın, Türk coğrafyası haricinde resmi bir yarışmada ilk kez kullanılacak olmasının onurunu hep birlikte yaşayacağız. Bundan önce Macaristan’da özel yarışmalarda Puta koşuları düzenlemiştik. Ancak bu, genel ve düzenli bir uluslararası yarışma kategorisi olarak bir ilk olacak.