Moğolistan’la Anlaşma İmzalandı

Türkiye ile Moğolistan Gelenseksel okçuluk yetkilileri, 16 Nisan 2013 tarihinde Macaristan’ın Gyürüfü şehrinde karşılıklı anlaşma imzaladı.

Türk Okçuluk Birliği ile Moğol Geleneksel Okçuluk Birliği yetkilileri yapılan törenle, iki ülke arasında okçuluk kültürü ve bilgisini paylaşmayı ve geliştirmeyi amaçlayan maddeleri karşılıklı onaylayarak, uluslararası alanda önemli bir adım atmış oldular.

Gleneksel okçuluk camiasında başarıları ve binlerce yıllık okçuluk kültürleri ile göz dolduran her iki ülke, bu anlaşma ile etkinliklerden birbirlerini haberdar etme, karşılıklı sporcu değişimi ve yapılacak çalıştaylar gibi bir takım konularda ortak çalışma kararı aldı.

Anlaşmayı Türkiye tarafında başkan Sami Genel adına Genel Sekreter Ömer Koç, Moğol Geleneksel Okçuluk Birliği adına da Genel Sekreter Tsogbadrakh Tuvaanjav imzalarken, Türkiye tarafında Başkan Yardımcıları Y. Metin Aksoy ve Z. Metin Ateş, evsahibi Macar yetkili Posta Pal da hazır bulundu.

Moğol Birliği ülkedeki binlerce okçuyu temsil eden tek ve en yetkili kurum olarak biliniyor. Geçtiğimiz yıl Kore ve Çin’de gerçekleştirilen organizasyonlarda birinciliklere de imza atan Moğolistan, gene 2012’de Biga’da gerçekleştirilen Atlı Okçuluk Müsabakalarına da konuk edilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir