YAY YAPIMINA BAŞLANGIÇ 2 (YAY YAPAMAMANIN ON YOLU)

YAY YAPIMINA BAŞLANGIÇ 2 (YAY YAPAMAMANIN ON YOLU)

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Şub 25, 2012 10:02 pm

Y.Metin Aksoy ;

YAY YAPAMAMANIN ON DEĞİŞİK YOLU

1- Bilek kalınlığında düz ve budaksız akçaağaç sürgünü arayın. Böylelikle bulamayacaksınız ve yay yapamayacaksınız. Çünkü kimse onu sizin için dikip 3 yaşında iken budayıp 5 yıl bekleyip sonrada yerden 60 cm yükseklikte kesmemiştir. Oysa kalın bir akçaağaç kütüğü dahi işinizi görecektir. Budaklı kısımlar 60 cm lik bir parçaya engel ise budaksız kısımları ulayarak 5 parçalı yay yaparsınız.

2- Türkiye de balık tutkalı bulmaya çalışın. Tahmin ettiğiniz gibi bulamayacaksınız. Boynuzu nasıl yapıştıracağınızı kara kara düşüneceksiniz. Ama boynuzu Çega tutkalı ile yapıştırıp üstünede çega emdirilmiş sinirlerle sargı yaparsanız iyi kötü bir yayınız olacaktır. Ben öyle yaptığım ilk yayımı insan azmanları güç denemesi yapıp kırana kadar kullandım.Yayın balığının hava kesesinden tutkal yapmak ta diğer bir seçeneğiniz olacaktır.

3- Ağaçları illaki kaynatarak bükmeyi deneyin. Ben öyle yapmış ve dünyanın ağacını kırmıştım. Neredeyse hırsımdan ağlayacak hale gelmiştim. Kemanger arkadaşım bu işi öğrenmenin 5 ayını aldığını söylediğinde kaynatma işinden vazgeçip buharla bükmenin yollarını aradım. Buharla bükmek benim için hem daha kolay hem de daha az vaktimi alan bir işlem oldu.

4- Akçaağaç ve akasya dışında ağaç kullanmaya heves edin. Akçaağaç malum akasya da Çin yaylarında kullanılmış bir yaydır ve tescillidir. Ama biz meraktan bir dişbudağa türk yayı ol dedik. Asa gezinde kırılırken Süleyman Ulaşoğlu’ nun hüznünü görseniz böyle gariplikler yapmazdınız.

5- Hemen ciddi bir menzil yayı yapmaya heves edin. Ben de buna destek olayım sanki kendim yapabiliyormuşum gibi. Eğer ilk defa ve hiç bilgi birikiminiz olmadan buna kalkışırsanız daha yayın yapımını okurken yorulacak ve belki vazgeçeceksiniz. Nitekim bana yay yapımını öğrenmek için mesaj atan en az üç kişi ilk dökümanları okuyunca bir daha kendilerinden haber alamadım. Ancak dünyadan el ayak çekip kendilerini dine adadıklarını veya bir deve alıp konuşma öğretmeye çalıştıklarını tahmin ediyorum. Oysa bu arkadaşlara önce kepaze, sonra bir azmayiş ve sonra bir puta ve nihayetinde menzil yayı yapmayı tavsiye etseydim belki de şu an hepsi de gavsi olacaklardı.

6- Kabzayı sala üçgen geçme yapmak yerine kolaya kaçıp sala üstten yapıştırın. Yaygın olarak kullanıldığını gördüğüm bu metoda bir süre sonra sinirler kabza başlangıcından hemen sonra kazan kaldırıp havalanacaklardır. Bu süre yayı ne kadar kullandığınıza ve kabzanın sala ne kadar yumuşak bir geçişle bağlandığına göre uzun veya kısa olacak ama mutlaka olacaktır. Eskiler bu nedenle kabza geçmeyi icat etmişlerdir. Bu tembelliği ilk iki yayımızda yaptığımız için yayların ömrünü uzatmak için daha sonra kabza arkasına çelikten veya boynuzdan takviyeler koymak zorunda kaldık.

7- Eğri büğrü yerli boynuzlar kullanın. Bir kere keserken nerden bulaştığınıza yanacaksınız. İkincisi ise düzeltmek için bir çok kez ısıtmak zorunda kalacaksınız. Bu sırada boynuzu yakarsanız asa gezinde en son hatırladığınız çatırrrr diye bir ses olacaktır. İnatcı ben paraya kıyıp yurtdışından düz boynuz getirtmediğim için bu sesi iki kez duymuşumdur. Allah sizden esirgesin iki aylık emeğin ve bir yıllık beklemenin sonucunda bu sesi duyacağınıza bir ayı olun uçurumdan yuvarlanın derim ben.

8- Atarn dan birine inanın ve boynuzun yan kısmını da (atalarımızın kullanmadığını bildiğiniz halde siz) kullanın. Allah tepemden baksın çok güzel bir yayım da boynuz asa gezinde delamine oldu. Yayı kız yayı haline getirmek zorunda kaldık.

9- Yayı asa gezinde kurulu bırakıp eve gidin. Böylece gece işhanının kaloriferi kapanacak ve hava soğuyacaktır. Sabah lay lay lom geldiğinizde yayınızın gece kasılıp infilak ettiğini görürseniz bu yazıyı hatırlayıp acı acı gülümsersiniz. Aynı olayı bir yayı tepeliğe alırken de yaşadım. Tam bastırıyorduk ki kayınbiraderim sigara dumanı çıksın diye buz gibi havada pencereyi açtı. Bu işi pencernin önünde yapıyorduk. Soğuk havayı yiyen sal anında kırıldı. Ne olduğunu bile anlamadık. Oysa eskiler bu işi yazın güneşin hararetli günlerinde yapın diye yazmışlar. Akılsız adamlarız vesselam.

10- Yayı iyice kurusun diye halka halinde iken arabanızın arka paneline koyup diyar diyar gezdirin. Sonra da asa gezinde gezlerken sinir katmanlarının nasıl güzel bir şekilde birbirlerinden ayrıldıklarını hayretle temaşa edin. Oysa eskiler “yerden bir zirai mimari yüksekte asın” diye bar bar bağırmışlar. Dinlemezmisin büyük sözü.
Dr.Y.Metin Aksoy 2008
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan
 
Mesajlar: 320
Kayıt: Pzt May 30, 2011 5:40 pm
Konum: ANKARA

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron