Kafama Takılanlar

Kafama Takılanlar

Mesajgönderen TanAkman » Çrş Şub 15, 2012 12:42 pm

1-Kabza kayın ağacından yapılabilir mi bendeki ağaç kayın mı bilmiyorum marangoz kayın diye verdi ama başı kalabalıktı güvenemiyorum nasıl tespit ederim? . Eldeki parçalardan(yapıştırma ile) akçaağaç mı yapsak fakat hatırladığım kadar telhiste akçadan yapılan kabzalar daha az dayanıklı olur diyor.
2-Kabza ölçüsü olarak kavside iken 30 cm ölçü verilmişti. Ünsal Yücelin kitabında tutma kısmı için 11-13 cm boy verilmiş Metin hocanın slaytında 9 cm verilmiş sala 12 cm geçme yapıyor bunun alt limiti var mı elimdeki 30 cm kabzaları 10-10-10 şeklinde şekillendirmiştim yarar mı olmazsa yenisine bakayım zorlama olmasın ayrıca kabza yüksekliği de 3 cm bunuda düzeltmek gerekir mi (yani yeni kabzalarda 3,5-4 cm denenebilir mi? kabzanın eni Metin hocanın slaytında oldukça dar tutulmuş bunun için bir ölçü var mı?
3-Metin hocanın slaytında Kabzalar sala geçme yaptıktan sonra “V” şeklinin uç kısımları kabzaya sıfırlanmamış tahmini her iki taraftan yarımşar cm taşması var geleneksel 3 parçalıdaki uygulama bu mudur? Taşkınlıklar sonradan mı törpülenecek
4-1,7 cmlik bükülmüş sallar elimde salların törpülenerek inceltilmesi işlemi kabzaya yapıştırıldıktan sonra mı önce mi olacak inceltme iç kısımdan mı dışarıdan mı olacak? Neden? (En önemli sorum bu)
5- Elimde boynuz yok olurda mezbahaya gidersem ne bulursam toplayayım mı boyu elbette uzun olsun isteriz ama en az kaç cm le denenebilir.
6-5 parçalı yaparken baş ve Salı hangi kalıba göre bükeceğiz 3 parçalı için kullandığımız kalıpla devam mı edeyim.
7-Yayları sinir-sinir mi yapayım akça lamine mi yapayım akça lamine yapılacaksa kaç mm lamine uygun olur bu durumda salın kalınlığını artırmak gerekir mi?
Arkadaşlar kavsideki mesajları taradım Metin Hocanın yazılarını video ve slaytlarını seyrettim Ünsal Yücel ve Telhisi okudum ama Allah vermeyince olmuyor işte pek çok noktayı anlamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
TanAkman

Re: Kafama Takılanlar

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Çrş Şub 15, 2012 1:22 pm

TanAkman yazdı:1-Kabza kayın ağacından yapılabilir mi bendeki ağaç kayın mı bilmiyorum marangoz kayın diye verdi ama başı kalabalıktı güvenemiyorum nasıl tespit ederim? . Eldeki parçalardan(yapıştırma ile) akçaağaç mı yapsak fakat hatırladığım kadar telhiste akçadan yapılan kabzalar daha az dayanıklı olur diyor.
2-Kabza ölçüsü olarak kavside iken 30 cm ölçü verilmişti. Ünsal Yücelin kitabında tutma kısmı için 11-13 cm boy verilmiş Metin hocanın slaytında 9 cm verilmiş sala 12 cm geçme yapıyor bunun alt limiti var mı elimdeki 30 cm kabzaları 10-10-10 şeklinde şekillendirmiştim yarar mı olmazsa yenisine bakayım zorlama olmasın ayrıca kabza yüksekliği de 3 cm bunuda düzeltmek gerekir mi (yani yeni kabzalarda 3,5-4 cm denenebilir mi? kabzanın eni Metin hocanın slaytında oldukça dar tutulmuş bunun için bir ölçü var mı?
3-Metin hocanın slaytında Kabzalar sala geçme yaptıktan sonra “V” şeklinin uç kısımları kabzaya sıfırlanmamış tahmini her iki taraftan yarımşar cm taşması var geleneksel 3 parçalıdaki uygulama bu mudur? Taşkınlıklar sonradan mı törpülenecek
4-1,7 cmlik bükülmüş sallar elimde salların törpülenerek inceltilmesi işlemi kabzaya yapıştırıldıktan sonra mı önce mi olacak inceltme iç kısımdan mı dışarıdan mı olacak? Neden? (En önemli sorum bu)
5- Elimde boynuz yok olurda mezbahaya gidersem ne bulursam toplayayım mı boyu elbette uzun olsun isteriz ama en az kaç cm le denenebilir.
6-5 parçalı yaparken baş ve Salı hangi kalıba göre bükeceğiz 3 parçalı için kullandığımız kalıpla devam mı edeyim.
7-Yayları sinir-sinir mi yapayım akça lamine mi yapayım akça lamine yapılacaksa kaç mm lamine uygun olur bu durumda salın kalınlığını artırmak gerekir mi?
Arkadaşlar kavsideki mesajları taradım Metin Hocanın yazılarını video ve slaytlarını seyrettim Ünsal Yücel ve Telhisi okudum ama Allah vermeyince olmuyor işte pek çok noktayı anlamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1- Kayından kabza olur.
2-Sizin elinizin ölçülerine göre siz değiştirebilrsiniz. Lakin şunu belirteyim kabzanın sala olan V geçmeleri ne kadar fazla olursa verim o kadar fazla olur.Kabza yı ben 3 cm kalınlık 4 cm yükseklik şeklinde kullanıyorum. 4 cm genişlik olduğunda çok geniş oluyor elime törpülemek gerekiyor.Sabit bir ölçü yok...Ama 2 cm yapmak riskli düzgün çalışamazsanız ağaç boşa gider 3 cm de tolere edebiliyrosunuz.
3 ve 4-Doğrudur tüm taşkınlıklar en son yayı çatkı haline(sinir vurmadan önceki ahşap kısmının tamamen bitmiş hali) getirdikten sonra törpülenir. İnceltme içten yapılır. Dış tarafa boynuz gibi lamine malzemesi geleceğini düşünürsek dış taraftan yapılan inceltme iki malzemnin tam yapışmamasına sebep olur.Bildiğiniz gibi iç tarafa sinir gelmektedir. Gelen sinir inceltme hareketinden sonra saldaki tüm eğimli inceltilmiş alanla iyice yayılır. Ayrıca esneme hareketi içten dışa doğru olduğundan dolayı iç kısmın daha kolay esneyebilmesi ve ok çıktıntan sonra daha dengeli kendsini bırakabilmesi için bu inceltme işlemi yapılır. Yani siz inceltriken sallara en fazla esneyecek ve yük binecek noktaların yükünü hafifletmiş olursunuz inceltmek bu amaçladır.
5-Yayda kullanmak istiyorsanız salınızın uzunluğuna göre boynuz uzunluğuda değişmektedir. Ama yayda kullanmak için en az 30 - 35 cm boyunda olmalıdır. Küçük olan boynuzlar varsa onlarıda alın tabi ki ,yay olmaz ama zihgir yapabilirsiniz vehayut temren...
6-5 ve 3 parçalı kalıpları birbirinden farklıdır. Aynı kalıpla devam ederseni bu durum büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanır. Elimde o şekilde bir kalıp yok benim, ben 5 parçalı yapacağım zaman 3 parçalı kalıba koyuyorum ama kendi göz kararımla büküyorum.Tam kalıba yapıştırmıyorum.
7- Bence ahşap lamine kullanmayın tavsiye etmiyorum.Biz kullandık pişman olduk gerçi kayındı bizim laminemiz ama yinede olmadı.Lamine sala zarar verdi çıktığı yerden. Ha denemek için bence yapılabilir. Oda sizin bileceğiniz iş. Başlangıç için sinir sinir işinizi gayet görür. İkisi arasıdna sertlik olarak çok fazla bir fark olacağını tahmin etmiyorum. Ama lamine kaplayıp çalıştırabilirseniz. Sinirleri daha tedarikli kullanmış olursunuz o başka.

Ek olarak şunuda belirteyim ben yayın içi dışı derken hep yapım aşamamasındaki halini düşüdüğüm için ona göre söylüyorum.Yoksa ok atarken dış iç içte dış oluyor diyebiliriz.Yanlış anlaşılmasın ...

Bende kendi bilgim ve deneyimlerim ölçüsünde cevap vermeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir,Selamlarımla...
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Prş Şub 16, 2012 2:42 pm

TanAkman yazdı:1-Kabza kayın ağacından yapılabilir mi bendeki ağaç kayın mı bilmiyorum marangoz kayın diye verdi ama başı kalabalıktı güvenemiyorum nasıl tespit ederim? . Eldeki parçalardan(yapıştırma ile) akçaağaç mı yapsak fakat hatırladığım kadar telhiste akçadan yapılan kabzalar daha az dayanıklı olur diyor.
Kayın olur. Fotoğraf koyarsanız teşhis edebiliriz. Akça da olur kızılcıkta olur.
TanAkman yazdı:2-Kabza ölçüsü olarak kavside iken 30 cm ölçü verilmişti. Ünsal Yücelin kitabında tutma kısmı için 11-13 cm boy verilmiş Metin hocanın slaytında 9 cm verilmiş sala 12 cm geçme yapıyor bunun alt limiti var mı elimdeki 30 cm kabzaları 10-10-10 şeklinde şekillendirmiştim yarar mı olmazsa yenisine bakayım zorlama olmasın ayrıca kabza yüksekliği de 3 cm bunuda düzeltmek gerekir mi (yani yeni kabzalarda 3,5-4 cm denenebilir mi? kabzanın eni Metin hocanın slaytında oldukça dar tutulmuş bunun için bir ölçü var mı?
Elinizdeki 10*10*10 kabza olur ama 10 cm tutma kısmı elinize dar gelirmi bunu ölçmeniz lazım. Kabza yüksekliğini mümkün olduğunca düşük tutmakta fayda var. Türk yaylarında yüksek kabza kullanılmıyor.
TanAkman yazdı:3-Metin hocanın slaytında Kabzalar sala geçme yaptıktan sonra “V” şeklinin uç kısımları kabzaya sıfırlanmamış tahmini her iki taraftan yarımşar cm taşması var geleneksel 3 parçalıdaki uygulama bu mudur? Taşkınlıklar sonradan mı törpülenecek
Taşkınlık bırakmayın. Törpülenmesi lazım.
TanAkman yazdı:4-1,7 cmlik bükülmüş sallar elimde salların törpülenerek inceltilmesi işlemi kabzaya yapıştırıldıktan sonra mı önce mi olacak inceltme iç kısımdan mı dışarıdan mı olacak? Neden? (En önemli sorum bu)
Tüm tesfiye işlemleri kabza yapıştırdıktan sonra yapılacak. Tesfiye işlemini iç taraftan yaparsanız daha iyi olur. Dışardan bozarsanız düzeltme şansınız kalmaz. Bunu zamanla daha iyiyapacaksınız.
TanAkman yazdı:5- Elimde boynuz yok olurda mezbahaya gidersem ne bulursam toplayayım mı boyu elbette uzun olsun isteriz ama en az kaç cm le denenebilir.
En az 30-35 cm boynu olmalı daha kısalar işe yaramaz.
TanAkman yazdı:6-5 parçalı yaparken baş ve Salı hangi kalıba göre bükeceğiz 3 parçalı için kullandığımız kalıpla devam mı edeyim.
Evet aynı kalıpta bükebilirsiniz.
TanAkman yazdı:7-Yayları sinir-sinir mi yapayım akça lamine mi yapayım akça lamine yapılacaksa kaç mm lamine uygun olur bu durumda salın kalınlığını artırmak gerekir mi?
Bunu deneyerek kendiniz belirlemeye çalışın. Her ikiside olur. Ama boynuza göre yumuşak bir yay olur.
TanAkman yazdı:Arkadaşlar kavsideki mesajları taradım Metin Hocanın yazılarını video ve slaytlarını seyrettim Ünsal Yücel ve Telhisi okudum ama Allah vermeyince olmuyor işte pek çok noktayı anlamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İlerleyen zaman sizi daha da pişirecektir. Sabır, sabır, sabır.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen TanAkman » Cum Şub 17, 2012 11:29 am

Yardımlarınız ve sabrınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Kabza adayım ave aday adayımın fotolarını yükledim. Sinirlerde hazır sayılır Wrütck marka boncuk tutkalı da ayarladım bugün nasipse çega yapımına ve kabzaya taşin çekmeye başlamayı planlıyorum.Ne diyelim Allah utandırmasın.

Resim
Resim
Resim
TanAkman

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Şub 20, 2012 1:04 pm

Kabzalar kayına benziyor. Bu kabzaları kullanabilirsiniz. Sıkıntı yaratmayacaklardır.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzt Şub 20, 2012 2:42 pm

Kabzalar gayet güzel.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen TanAkman » Prş Şub 23, 2012 12:43 pm

Resim
Resim
Resim
TanAkman

Mesajgönderen TanAkman » Prş Şub 23, 2012 1:32 pm

1.resimdeki bahsettiğim sal 2.resimdeki sal aslında daha iyi büküldü çatlağı küçük ama su kesimi göreceğiniz gibi umut vaad etmiyor o yüzden birinci salın su kesimine güvenerek kullanmak istedim ama baş bölümüne çok yyaklaştı çatlak kurşun kalemle çizdim ulaştığı yeri.3.resimde kabzanın taşin çekilmiş hali görüşlerinizi bekliyorum .
TanAkman

Mesajgönderen arsilan » Prş Şub 23, 2012 2:39 pm

arkadaşlar kabzaların genişliğini fazla tutuyorsunuz. bu durumda hem kabza kulağı üçgeninin tabanı genişleyip kulağın esnemesini azaltıyor hem de daha sonradan törpülenecek kısımları artırıp kendinize ilave iş çıkarmış oluyorsunuz. kabza için ideal ölçü 2x2 en ve yükseklikte kare kesimli bir ağaçtır.
ikinci olarak o bükülürken alt katmanı kırılan salın o kısmını tamamen tırşlayıp yay yapımına devam edebilirsiniz. Başın ön tarafına daha sonra arkadan eksilen kısım kadar kalınlıkta bir parça yapıştırırsınız.
3. olarak yeni başlayacakların böyle soru bombardımanları insanı yoruyor. En iyisi soruları tek tek sormanızdır. Taşinler düzgün açılmış iyi olmuş.
arsilan

Mesajgönderen arsilan » Prş Şub 23, 2012 2:42 pm

kabzalar fırınlanmış ağaca benziyor sakata gelmeyin
arsilan

Sonraki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir