Sinir Kalınlığı

Sinir Kalınlığı

Mesajgönderen Ali Kumbasar » Sal Eki 11, 2011 7:52 pm

Bir yay yaparken, yayın kırılmaması için:) her katta kaç mm sinir döşenmelidir? Yada 3 katın sonunda kurumuş halde kaç mm olmalıdır?
Ali Kumbasar

Re: Sinir Kalınlığı

Mesajgönderen suleymanelkan » Prş Eki 13, 2011 7:41 pm

Ali Kumbasar yazdı:Bir yay yaparken, yayın kırılmaması için:) her katta kaç mm sinir döşenmelidir? Yada 3 katın sonunda kurumuş halde kaç mm olmalıdır?

Sinirin kalınlığında bende milimetre önemli değil. Düzgün bir şekilde döşenen üç kat sinir bence iyi sonuç verecektir.
Batıda Yüe-çiler'i ve 26 kavmi daha yendim. YAY çekebilen bütün kavimler tek bir aile gibi birleştiler. (Mete'nin, Çin imparatoruna hitaben yazdığı mektuptan alıntı)
suleymanelkan

Mesajgönderen sayginocalan » Sal Nis 24, 2012 4:44 pm

Genelde 3 mm döşendiğini Tirendaz'da okumuştum.
sayginocalan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Nis 27, 2012 9:32 am

kendi yaptığınız yay göre değişir, değişik kalınlıklarda döşendiğini ünsal yücel vb. kitaplardan öğrenmekteyiz.

Çatkıyı yaparsınız baktınız ağaca pek güvenmiyorsunuz veya ağacı biçimlendiriken fazla incelttiniz ona göre az vurabilirsiniz.

Çatkınız süper, simetrik ve kalınlık olarak her şey mükemmel o zaman ben bir pehlivan yayı yapacağım derseniz üç kat vurulabilir. 1 kat vurmak demek eğer ağacın kalınlığı 5 mm den fazla değil ise 15 libre yani 7.5 kilo sallara yük bindirir. Burada karar kavsinindir. Söylediğim gibi ağacın o kuvveti kaldıracağına inanıyorsanız 4-5 katta vurabilirsiniz.

Tamamen size, elinizdeki malzemeye ve deneyiminize bağlı bir durum.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir