Lamineler

Re: Lamineler

Mesajgönderen YusufAktaş » Pzr May 20, 2012 6:06 pm

Henüz ilk yayımı hazırlıyorum...:) Bu bilgiler çok faydalı oldu...:) çok sağolun...:)
YusufAktaş

Mesajgönderen fuat dilek » Pzt Ağu 13, 2012 10:57 am

peki değerli ustalarım 4 mm akça üzerine 3 4 kat sinir ne kadar sertlik sağlar hangi ağaçlar kullanılabilir akçanın üzerine lamine olarak
“Bir ok sayesinde üç kişi cennete girer: oku yapan, sunan ve atan”

"Bir kişi gaza niyetine düşmana ok atsa, düşmanı vursa da vurmasa da kendisine bir kul azâd etmek sevâbı yazılır”

H.Şerif Meali
Kullanıcı avatarı
fuat dilek

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzt Ağu 13, 2012 12:21 pm

fuat dilek yazdı:peki değerli ustalarım 4 mm akça üzerine 3 4 kat sinir ne kadar sertlik sağlar hangi ağaçlar kullanılabilir akçanın üzerine lamine olarak

ağaç lamineyi tavsiye etmiyorum. ama bu konuda en çok denenen akça ile kayın ikisinden de istenilen verim alınamadı. 3,4 kat sinir yeterince sertleştirir.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen fuat dilek » Cum Ağu 17, 2012 1:11 am

teşekkürler abi öyle yaparız artık
“Bir ok sayesinde üç kişi cennete girer: oku yapan, sunan ve atan”

"Bir kişi gaza niyetine düşmana ok atsa, düşmanı vursa da vurmasa da kendisine bir kul azâd etmek sevâbı yazılır”

H.Şerif Meali
Kullanıcı avatarı
fuat dilek

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Sal Eki 23, 2012 7:35 pm

İlk yay denemeleriniz haricinde boynuz yerine ağaç lamineyi önermiyorum. Zaten sizde bir süre sonra vazgeçeceksiniz ağaç lamineden. Çünkü yayın ömrü kısa olur, istediğiniz verimi alamazsınız. En iyisi boynuzdur. Sentetik düşünüyorsanız epoksi ve cam elyafı ile yatırma tarzında plaka hazırlayıp lamine edebilirsiniz. Tabiiki boynuz yerine kulanmak üzere.
Bunların haricinde Y.Metin hocamın dediği 3 mm papelleri kullanabilirsiniz. Ben sentetik denemelerimde 3 mm kayın papellerden 3 taneyi presleyerek kullanıyorum. Tutkal olarak 1. sınıf beyaz tutkal kullanıyorum. Elde ettiğim lamine parça yayın ahşap iskeletini oluşturuyor. Bu iskeletin her iki tarafını sinir ve boynuz ile (yada sentetik eşdeğerleriyle) destekliyorum. Umarım bir fikir verebilmişimdir.
Saygı ve selamlarımla.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen düzgünakarsu » Çrş Haz 26, 2013 11:31 am

Herkese selamlar. Öncelikle yay yapımına yeni başladığımı belirtmek istiyorum. Okunması gereken ve elimde olan bütün yazıları okudum ve internet ortamında sunulan bütün bilgileri inceledim, videoları izledim. Gerçek bir Osmanlı yayının nasıl yapıldığını biliyorum. Ancak önce basitten başlamak istiyorum. Bunun için gereken malzemeleri topladığımı düşünüyorum. Sinir, ilk aşama için kayın ağacı, tutkal hazır. Yapmam gereken bunları birleştirmek. İlk olarak Hun kabzalı yay ve üçgen geçmeli yay olarak iki yay yapmayı deniyorum. Ancak yapılan yorumlarda okuduğum şu lamine kelimesini pek anladığımı söyleyemeyeceğim. Anladığım kadarıyla yayda boynuz yerine kullanılan bir şey ancak tam olarak ne olduğunu anlamadım. Benim yaptığım yayda da kullanmak gerekir mi eğer gerekirse nereden ne şekilde bulunabilir sormak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Yapmak için çok uğraştığım bu ilk yayımda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Saygılar.
düzgünakarsu

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Prş Haz 27, 2013 1:02 pm

Merhaba Düzgün bey,
Lamine demek kat kat, yaprak yaprak, üst üste demektir. Yay yapımcıları için ahşabın üzerine boynuz ve diğer tarafına sinir yapıştırmak lamine yapmış demek oluyor. Eğer sadece ahşap olsaydı lamine olmazdı. Bilmem anlatabildim mi? Ahşaba boynuz değilde PVC yapıştırsanız bu da lamine olur. Laminasyon, yaprak yaprak yapıştırılan malzemenin adı değil yapılan işlemin adıdır.
Saygı ve selamlarımla.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen düzgünakarsu » Pzt Tem 01, 2013 6:37 pm

Hocam cevabınız için teşekkür ediyorum. Bir yapı marketinde plastiğe benzer bir tahta türü görmüştüm. Ahşap üzerine ahşap lamine mümkün müdür? Lamine edilecek malzemede ne gibi özelliklerin olması gerekir. Zannediyorum boynuzun taşıdığı özelliklere yakın özellikler taşıması gerekiyor öyle değil mi?
düzgünakarsu

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Tem 15, 2013 7:16 am

Ahşap üzerine ahşap lamine olur. İlk yay yapmaya başlayanlara ahşap+ahşap lamine yay yaptırıyoruz. Bu şekilde ahşabın esnekliğini ve dayanımını artırabilirsiniz. Ancak bu yaylar düşük güçte yaylar olur. Güçlü yaylar için boynuz yada buna benzer malzemeler kullanmalısınız.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Önceki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir