Baş kasan için ölçü

Re: Baş kasan için ölçü

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Mar 18, 2013 8:10 am

Selamlar Ahmet bey,
Maalesef haklısınız. Biz,değerlerimize sahip çıkmadığımız sürece elin gavuru bizim geçmişimizi bize satmaya devam edecektir. Burada bize çok şey düşüyor. Herkes bundan kendine pay çıkartsın ve lütfen gereğini yerine getirsin. Telhis-i Resaili Rummat isimli Osmanlıca yazılmış kitabın daha Türkçe çevirisi yokken İngilizce çevirisi vardı ve dehşet bir paraya İrlanda'da satılıyordu. Bunu (kendi adıma) anlamakta güçlük çektim. Bu kitap gibi onlarca kitap kütüphanelerde çevirilmeyi bekliyor. Bir kaç yıl önce Fetih Cemiyeti çeviriyi yaptı ama onlarda herkesin alamayacağı bir fiyata satışa sundular. Bence pahallı ve kaliteli baskısının yanında birde ucuz baskısının yapılması uygun olurdu. Herkes alır okurdu. Süleymaniye kütüphanesine okçulukla ilgili Osmanlıca bir eser için başvurdum. CD ile yollayabileceklerini söylediler. Benim için fotokopi çekmelerini rica ettim, çekemeyiz zamanımız yok dediler(Çok yoğunlar sağolsunlar). CD için 70 TL istediler. Kısacası bizim bizden daha çetin düşmanımız yok zannediyorum. Diğer düşmanları Allahın izniyle alt ederiz ama kendi içimizdeki düşmanları alt etmek zor.

Bende hocamın yaptığı çizimler mevcuttur. Akşama buraya koyacağım inşallah. Para falan istemeyiz. Tek isteğimiz meraklısıyla paylaşınız lütfen.

Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen bekirkurun » Pzt Mar 18, 2013 9:02 am

allah senden razı olsun ilkay bey herkese bilgi ve birikiminiz çercevesinde yardımcı olmaya çalışıyorsunuz
bekirkurun

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Prş Mar 21, 2013 12:18 pm

yay.jpg

yay+2.jpg

ders_notlari.doc
(1.01 MiB) 505 kere indirildi

Arkadaşlar Ercan ÖZEK tarafından gönderilen fotoğraflardır. Ayrıca word belgesi içerisinde kendi çektiğim fotolar var. En azından bir bilgi verir.

Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen Ahmet Bayazit » Pzr Mar 24, 2013 12:07 am

Cok tesekkürler Ilkay Bey, bu dokümanlar cok isime yaradi. Ben de sizin gibi düsünüyorum. Ne kadar cok insan bilgilere ulasirsa o kadar daha fazla cesaret edip bu ise gönül veren olabilir. Ne kurtarsak kardir kaybolmaya yüz tutmus geleneklerimizden. Belki de günün birinde eski kavsilerin ürettigi kalitede yaylari tekrar yapabiliriz.

Topladigim ve toplayacagim tüm bilgileri birlestirip resimli ve cizimli bir doküman haline getirdikten sonra "Türk yayi nasil yapilir" diye bir belge halinde herkese ulastirmak istiyorum (Tabii sizin gibi degerli ustalarin da fikirlerini alarak). Bayagi uzun bir zaman alacak herhalde (bunca isin gücün arasinda), belki de basaramayacagim ama herhalde en dogru yol bu diye düsünüyorum.

Bir de isin ikinci ayagi var kafamda; tabiiki herkes kavsilige soyunup yapmasi mesakkatli olan orjinal türk yaylarini yapmakta ayni el becerisine ve maharete sahip olamaz. Hem kolay, hem ucuz hemde kirilmayan sentetik replikalari yapmaya calisan pekcok kisi gördüm internette, bende bu tip yaylarin türkiyede okculugun gelismesine katkida bulunacagini ve genis bir yepazeye ancak bu sekilde yayilabilecegini düsünüyorum. Tabii elde olan tüm bilgilerin birlestirilip ideal bir yay yapilabilmesi sartiyla. Recurve yaylarin Amerikada yaklasik elli sene gibi kisa bir zamanda gelistirilip (1900 ile 1950 arasinda) bugün hemen hemen herkes tarafindan üretilebilip kullanilmasi benim ilgimi cekti. Modern malzemelerle (eger malzemeleri iyi taniyorsak)ucuz ve kullanisli bir yay yapmak mümkün olmali. Anlasilan macaristandaki grozerin yaylarinda da böyle bir sentez var. Henüz malzemenin ne oldugunu tamamen anlayamadim, adamin ekmegine de mani olmak istemem ama, bu malzemeler konusunda da ne kadar cok bilgi paylasimi olursa o kadar iyi olur herhalde.

Insanlarimizin iyi yanlari oldugu kadar fesat ve kötü yanlari oldugunda da sizinle hemfikirim. Bazilari sanki bu yaylari kendileri seri üretip günün birinde bu isten cok para kazanarak belki köseyi dönmek umuduyla bilgileri saklayabilirler, ama bu onlara ne kazandirir o kendi bilecekleri is. Belki size naif gelecek ama ben insanimizin icindeki iyilige inanmak istiyor ve herne olursa olsun bu iyilikleri desteklemek istiyorum.
Sizin gibi destekleyenlere de mütesekkirim.
Sevgi ve saygilarla..
Ahmet Bayazit

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Mar 25, 2013 8:00 am

Ahmet bey niyet etmek işin yarısıdır. İnşallah sonuçlandırırsınız. Bizim eski forumda ve bu yeni forumda bilgi ve belge bulabilirsiniz.

Yine bir ölçü buldum. Ercan ÖZEK beyin bir çizimi herhalde, eğer başkasına aitse affetsin çizimi kaydederken isim yazmayı unutmuşum. Bu tarz paylaşımları yapan arkadaşlardan Allah razı olsun. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
net ölçüler.jpg

Sentetik yay yapımı benim de ilgimi çekiyor. Organik yay yapımı pahallı, uzun zaman gerektiren ve riskli bir süreç. Oysa sentetik yada yarı sentetik yay yapımı hızlı ve daha az riskli bir işlem. 2-3 yıl önce çok güzel bir atölyem vardı ama kapatmak zorunda kaldım. Atölye olmadan bu tarz denemeleri yapmak imkansız. Evde denemeyi düşünmüyorum bile. Ankara'da yay yapmak isteyenlerle ortak bir atölyede çalışmayı çok isterim. Böylece fikir paylaşımı da oluyor. Tek başına çok fazla beyin jimnastiği yapılamıyor. Geçmiş yıllarda atölyesi olan arkadaşlarla çalıştık ama hevesleri çabucak yok oldu ve uzun süreli çalışamadık. Kısmet diyelim. Şu an atölye arayışı içerisindeyim. Aslında çok parlak fikirlerim var ama deneyemiyorum.
Şu anda yapmaya çalıştığımız şey bu işi ticari yapanlarla rekabet değil elbette. Türk yayını bir Macar usta yapıyor. Eline sağlık güzel de yapıyor. Ama bizde de bu yayı yapabilenler (ticari yada değil) olmalı. Bu bizim ayıbımızdır. Dünyada bu yayı yapanların çoğalması demek fiyatların ucuzlaması ve kalitenin artması demektir. Ben Türk yayı yapıp satmayı düşünmüyorum. Ama sentetik yada yarı sentetik yay yapımı tekniği bulabilirsem bu işi ticari yapacak olanlarla paylaşmayı isterim.
Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen Ahmet Bayazit » Çrş Mar 27, 2013 8:52 pm

Ilkay Bey,
cizim icin tesekkürler, bende vardi ama olsun, yinede cok sagolun.
Umarim yakin zamanda calisabileceginiz güzel bir atölye bulursunuz.
Dediginiz gibi maksat ucuza maledilebilen ve kolay kirilmayan bir yay cok pratik olurdu. Kimin yaptigi mühim degil, yapilmasi mühim..
Tekrar yazismak üzere, saglicakla kalin.
Ahmet Bayazit

Mesajgönderen Ahmet Bayazit » Cmt Mar 30, 2013 1:57 am

Ilkay Bey,
burada bir kitapta türk yayinin yapimina dair bilgiler buldugumdan bahsetmistim, internette de linki varmis, almanca olmasina ragmen belki bir yardimi olur diye yolluyorum.
siteye girince lütfen yukari 258. sayfaya kadar cikin, orada basliyor.
Selamlar..
http://books.google.at/books?id=h3H9pji ... oi&f=false
Ahmet Bayazit

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Cum Nis 05, 2013 2:09 pm

Bilgi için teşekkürler.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen YusufAktaş » Pzt Ağu 12, 2013 6:37 am

Ahmet bey, öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Verdiğiniz linkteki kitabı incelerken, sayfa 261'de, kullandıkları kalıbın tek tarafını değil iki tarafını da kullandıklarını gördüm. Siz bu ve ya buna benzer bir kalıp gördünüz mü? Açıkçası tasarımı çok hoşuma gitti...:)
YusufAktaş

Önceki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir