Baş kasan için ölçü

Baş kasan için ölçü

Mesajgönderen TanAkman » Sal Eyl 18, 2012 2:02 pm

elimde 30-15-3 cm ebatlarında kayın var baş için parça sığar mı kalıbı var mı yardımcı olursanız sevinirim.
TanAkman

Re: Baş kasan için ölçü

Mesajgönderen erhanaltındere » Sal Eyl 18, 2012 5:22 pm

TanAkman yazdı:elimde 30-15-3 cm ebatlarında kayın var baş için parça sığar mı kalıbı var mı yardımcı olursanız sevinirim.

Hun yayı için soruyorsanız kalıp gönderirim osmanlı için soruyorsanız forumda var
Kullanıcı avatarı
erhanaltındere

Mesajgönderen TanAkman » Çrş Eyl 19, 2012 7:35 am

Erhan Bey Hun yayı için soruyorum birde hesap numarası gönderirseniz borcumu ödeyeyim mahçup oluyorum. Birde 4,5 mm kayın çıtalar ile Hun yayı performansı ne olur fikirlerinizi rica edeceğim.
TanAkman

Mesajgönderen erhanaltındere » Çrş Eyl 19, 2012 5:19 pm

TanAkman yazdı:Erhan Bey Hun yayı için soruyorum birde hesap numarası gönderirseniz borcumu ödeyeyim mahçup oluyorum. Birde 4,5 mm kayın çıtalar ile Hun yayı performansı ne olur fikirlerinizi rica edeceğim.

Tan bey ilk defa yapacaksanız elinizi alıştırma amaclı kayın uygun olur kalıp resmini yarın akşam foruma yüklerim siz çıktı alırsınız saygılar...
Kullanıcı avatarı
erhanaltındere

Mesajgönderen TanAkman » Prş Eyl 20, 2012 11:34 am

Erhan Bey çatkısı yapılmış 2 Osmanlım var ama boynuz olmadığından beklemede . akçadan bir hun kabzalıda hazır bir de kayın sal yapıp lamineye beraber geçmek istediğimden sordum tabi baş hariç.
TanAkman

Mesajgönderen erhanaltındere » Prş Eyl 20, 2012 5:47 pm

2222.jpg
tan bey A4 kağıdına çıktı alırsanız ölçü birebir çıkacak

TanAkman yazdı:Erhan Bey çatkısı yapılmış 2 Osmanlım var ama boynuz olmadığından beklemede . akçadan bir hun kabzalıda hazır bir de kayın sal yapıp lamineye beraber geçmek istediğimden sordum tabi baş hariç.
Kullanıcı avatarı
erhanaltındere

Mesajgönderen TanAkman » Cum Eyl 21, 2012 5:19 am

çok teşekkür ederim sonucu gönderirim.
TanAkman

Mesajgönderen Ahmet Bayazit » Cmt Mar 16, 2013 7:10 am

Herkese merhabalar,
uzun süren atölyenin tamamlanmasi ver birkac lamine yay calismasindan sonra, türk yayi yapmaya karar verdim, bütün malzemeleri topladim ve bu konudaki kitaplari, forumlari ve videolari inceledim. Mustafa Kani´nin Telhisinden Grozer`in yay fotograflarina ve Metin Aksoy hocanin power point slaytlarina kadar her bilgiyi inceledim.
Amacim basindan itibaren dogru bilgilerle ise baslamak, nasilolsa tecrübe sonradan gelecek ama bilmemek degil ögrenememek kötü olan;
Edindigim bilgilerde pek cok biribiriyle catisan mevzuat var. Mesela;
Metin hocanin cektigi kesit röntgenlerinde boynuz vurulacak taraf konveks gözüküyor, forumlarda ise düz olmalidir diye yazilmis veya
Ünsal Yücel`in kitabinda sinir vurulacak yüzey de tasinlenir diye yazilmis, baska hicbir yerde bunu destekleyen bir bilgi yok.
Kasan uzunluklarini herkes ayri kullanmis, kitaplarda hicbirsey yazmiyor, ayni yay boyu icin kimi 15 kimi 17 cm. almis..

Bulamadigim böylece de bilemedigim en önemli sey ise türk yayinin orjinal veya dogru orantili cizimleri (sadece Ercan Özek bir cizim koymus, ondaki kasan acisi ise bana cok yüksek gözüktü). Bu makalede Erhan Bey de kasan cizimleri forumda var demis ama ben bulamadim.
Yardimlarinizi bekliyorum.
Sevgi ve saygilarla
Ahmet Bayazit
Ahmet Bayazit

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Cmt Mar 16, 2013 8:13 am

Selamlar Ahmet bey,
Türk yayını geçmişte bir çok usta farklı zamanlarda yaptığı için standart bir ölçü bulmak mümkün değildir. Yay hakkında yazılan eserlerde de birçok konuda farklılık bulunmaktadır. Yay ustaları geçmişte bir çok püf noktasını da saklamışlardır. Bu sebeple standart bir ölçü bulupta söylemek imkansızdır. Ercan beyin verdiği ölçüler Edirne'de bir müzedeki yaydan elde edilmiş ölçülerdir. Dolayısıyla yanlış olma ihtimali yok. Yaşar Metin hocamın verdiği ölçüler kendisinde bulunan bir yayın ölçüleridir. Onda da yanlışlık yok. Yayları yapan kişiler farklı olduğu için ölçülerde farklılık var. Bu sizi yanıltmasın. Bu ölçülere yakın alacağınız ölçüler hatalı olmayacaktır. Baş uzunluğu 9 cm civarında uygundur. 7 cm olsa yada 12 cm olsa görüntü Türk yayından uzaklaşabilir. Ama bu aralıkta olabilir sıkıntı olmaz. İlk yayınızı uzun tutmanız size avantaj sağlar. Yay kısaldıkça kırılma ihtimali artar. Uzu yay daha toleranslıdır. Grozerin yaylarının 120 cm olduğunu unutmayın. Adam Karpowicz'in kitabını bulursanız ondanda faydalanabilirsiniz. (http://www.ottoman-turkish-bows.com/)

Başka sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.

Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen Ahmet Bayazit » Cmt Mar 16, 2013 2:40 pm

Ilkay Bey,

cevabiniz icin tesekkür ederim, yaylardaki farkliliklarin ustalarin degisik yaylar yapmasindan oldugunun ben de bilincindeyim, fakat baslangicta hata payini azaltmak icin belki birkac cizim bulurum diye ummustum.
Hatta, burada da (Avusturya) Viyana kusatmasindan kalmis bir osmanli yayini röntgenleyip replikasini yapan bir usta var, "reflexbogen" isimli kitabin bir bölümünde nasil yapildigini da ana hatlariyla anlatmis fakat cizimleri vermemis. Cesaret edip -adi mühim degil-ona bir mail attim ve cizimleri istedim. Cevapta tahmin ettigim gibi cizimleri göndermeyecegini, istersem kendisine gidip 2000 Euro karsiliginda nasil yapildigini gösterecegini yazmis. Benim de sinirlerim bayaa bozuldu tabii.. Ona verecek param olmadigi gibi, elalemin adami benim ceddimin bilgisini bana pazarliyor. Kendimden utandim desem yeridir.

Tüyonuza uyarak Karpovicz`in kitabini hemen ismarladim.

Bu arada, forumdaki ustalarin elinde ise yarayacak bire bir veya diger ölcekli cizimler varsa cok rica ediyorum benden esirgemesinler. Parayla da olsa almaya hazirim.

Herkese selam ve sevgilerle
Ahmet Bayazit
Ahmet Bayazit

Sonraki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 0 misafir