Kepaze Yay yapımına Başladım

Kepaze Yay yapımına Başladım

Mesajgönderen ensariculum » Cum Tem 13, 2012 7:31 am

Yaşar Metin Aksoy hocanın kepaze yay önerisine uygun olarak bir yay yapmaya başladım. Akçaağaç bulamadığım için kalın bir dişbudak kütüğünden salları yapmayı denedim. Fakat marangoz resmen ağacı katletti. Kesmiş olduğu salları bükerken gizli budaktan kırıldı. Bende kalan kısmı eğerek denedim. salları eğdim ve boncuk tutkalı ile yapıştırdım. Yanlız şunu sormak istiyorum. Elimde hazır sinir yok. Bunun yerine sucuların kullandıkları ketenden sarsak olurmu acaba.
ensariculum

Re: Kepaze Yay yapımına Başladım

Mesajgönderen ensariculum » Cmt Tem 14, 2012 7:57 am

salları kalıba aldım.

Resim

Salları büker iken buhar tankı yerine buhar cihazı kullandım.

Resim

ve sallar ile kabzeyi birleştirerek asa gezine aldım.

Resim

Resim
ensariculum

Mesajgönderen ensariculum » Cmt Tem 14, 2012 7:59 am

Fotoğrafları düzenledim
En son ensariculum tarafından Pzt Tem 16, 2012 9:18 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ensariculum

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Tem 16, 2012 6:45 am

Selamlar Ensari bey,
İşçilik gayet temiz görünüyor. Sinir yerine kendir işe yaramaz. Yaptığınız çatkıyı da mahfedersiniz. Forumda elinde fazla sinir olan arkadaşlar var. İlgili başlık altında isteğinizi dile getirirseniz size yardımcı olacaklardır. Sinir yerini tutacak sentetik malzemeler var ancak bu yapmış olduğunuz yay ile çalışmayacaktır. Sentetik malzeme için başka teknikler kullanılmalı. Bunlarla ilgili bilgiyi sentetik başlığı altında bulabilirsiniz. Fakat en güzeli organik malzemedir. Hiçbir sentetik malzeme organik malzemenin yerini tutamaz.
Bu çalışmanızın sonuçlarını merak ediyorum. Sonuna kadar devam ettirin ve her aşamadan bizi bilgilendirin.

Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen ensariculum » Pzt Tem 16, 2012 9:12 am

Sinir yerine keten kullandım. bakalım nasıl olacak. İlkay Bey tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. bakalım bu pek hoşuma gitmedi açıkçası. dediğim gibi marangoz ağacı bozdu. bir dahakine inşallah kendim keserle incelteceğim.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
ensariculum

Mesajgönderen ensariculum » Pzt Tem 16, 2012 9:19 am

Saldaki Çatlak daha önceden oluştu. ama yinede denemek istedim. keten den sonra kırılmadı.
ensariculum

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzt Tem 16, 2012 4:30 pm

Boy olarak kısa olmuş. Biraz daha uzun tutmanız halinde bu şekilde bir yay elde edebilirsiniz. Sinir yerine ketenin verimli olacağını sanmıyorum. Kabzayı biraz daha ince tutmanız sallara binen yükü azalcatacaktır. Mümkünse V geçme yapın. Sallar kalınlık olarakta çok kalın olmasın. İnsan bu çalışma içerisinde ister istemez bir sonuç alma hissiyatı içine giriyor ve bu düşüncede yayın aceleye gelmesine sebep oluyor.
Belli bir süre ve sabırla yapılmayan organik veya sentetik hiç bir yaydan istenilen verim alınamamıştır...
Yalnız şunuda belirtmek isterim çalışmanız başlangıç için güzel bir deneyim. Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.
Mümkünse diğer çalışmalarınızda beraber ilerleyelim hem biz daha iyi öğrenmiş oluruz hemde siz kesip biçtikten sonra ortaya çıkacak olan hataları bertaraf etmiş olursunuz.
Selamlar,
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen ENES AKÇAY » Pzt Tem 16, 2012 11:16 pm

Geçen sene kızılcık ağacı ile yaptığım yayda -tendon bulamadığımdan ve sabırsızlık illetinden ötürü- keten denemem olmuştu. Yayın gerilmesi ile esnemeye ayak uyduruyor fakat kendini toplamıyor. Bu da yer yer kabarmalara sebep oluyor.
Yani sonuca hazırlıklı olun *** En azından bir sonraki yay için tecrübe kazanmış olursunuz.

Kolay gelsin
"Okçuluk, eğlendiklerinizin en hayırlısıdır"
Kullanıcı avatarı
ENES AKÇAY

Mesajgönderen tolganailSevindik » Pzr Ağu 05, 2012 9:33 pm

Benim ilk denememde yaptığım bir hatayı farkettim senin yayda da. Boncuk tutkalını gereğinden fazla koyduğunda cam gibi kalın bir tabaka oluşturuyor ve sonra esnetirken çıt çıt kırılıyor. Bir de sinir yerine kullanacağın malzemenin esneme ve kopmalarını elinle denemeni öneririm. Esneyen ya da çabuk kopan malzemeler de pek işe yaramıyor yine deneyimlediğim kadarıyla. Ama gerçekten güzel bir yaya benzemiş. Devam et her seferinde yeni bir şey öğrenip/keşfedip daha iyisine doğru gidiyorsun. :)
tolganailSevindik

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir