Ayı Kulakları ve Kabza Kesimi

Ayı Kulakları ve Kabza Kesimi

Mesajgönderen sayginocalan » Pzt Nis 23, 2012 5:48 pm

Herkese merhabalar,
Ustalarım Allahın adı ve izni ile bu cumartesi Bahar Gülü adını verdiğim yay yapımına başladım. Kestiğim sal ve başları suya yatırdım. Bir hafta bekleyecek. Bu arada artık tahtalardan kabza ve ayı kulakları kesim denemeleri yaptım. Daire testere ile denedim (tezgahlı) simetrik olmadı, diğer tarafını dekupajla yaptım. Biraz daha iyi olsa da yine istenen verimi alamadım. Kabzanın üçgen uçlarını çıkarmak için sizce nasıl bir yöntem kullanmalıyım.
sayginocalan

Re: Ayı Kulakları ve Kabza Kesimi

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Sal Nis 24, 2012 8:59 am

Kalıp yapmak gerek en iyisi. Yalnız o kalıp şeklini metinle anlatmam mümkün değil. Yaptığımda resmini koyacağım. Diğer bir yöntemde çokca kesim yaparak eli iyice alıştırmak. Tabi bunun için zaman gerek...
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen sayginocalan » Sal Nis 24, 2012 4:30 pm

Bugün bir kez daha denedim fakat yine aynı hatalar oldu. Şöyle bir durum var. Beğenmediğim kısımlar sonunda işlem görüp silinecek olan kısımlar bundan dolayı aşağıya fotograflarını koyduğum kabzaları kuallansam mı yoksa yenisini mi yapsam?
Eklentiler
DSC_0004.JPG
İşlem görecek kısımlar.
DSC_0001.JPG
Kabza ve salın birleşecekleri kısım.
sayginocalan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Nis 27, 2012 9:27 am

Şimdi kabzayı salla birleştirirken kabzanın tüm kalınlığını kullanmıyoruz haliyle. Yani şunu demek istiyorum, salın kalınlığı kadar olan kısım kabzayla birleştirilecek haliyle geriye kalan kısım ise el ile şekillendirilerek inceltilecek.

Yani eğer üst ya da alt kısımdan biri düzgün ise o kısım kullanılabilir. Ama ikisinde de eğrilikler varsa baştan yapmak en iyisi.
bilalhayridoğan

Mesajgönderen Ozan Yunus Bildik » Çrş May 09, 2012 9:35 pm

Enstrüman yapımında kullandığımız bir sistem avar ama onu burada nasıl anlatırım bilemiyorum. Bağlamalarda sap takarken kullanılıyor. Milimetrik bir hata dâhi olmamakta. Bir sonraki sap takımını videoya çeker eklerim olmazsa ;)
Ozan Yunus Bildik

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Prş May 10, 2012 2:50 pm

Ozan Yunus Bildik yazdı:Enstrüman yapımında kullandığımız bir sistem avar ama onu burada nasıl anlatırım bilemiyorum. Bağlamalarda sap takarken kullanılıyor. Milimetrik bir hata dâhi olmamakta. Bir sonraki sap takımını videoya çeker eklerim olmazsa ;)

süper olur ozan abi sağol.
bilalhayridoğan

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Haz 13, 2012 10:12 am

Kabza için ölçülerini ve ağacı alıp marangoza gitmek en iyisi. Sallardaki "V" geçmeleri kıl testere ile yapmak çok kolay. Birde ricam ayı kulağı tabirini kullanmayalım. Ayının kulağı yuvarlak olur. Bunun bizim geçmelerle bir alakası yok. Yanlış bir terim. V geçme tabiri daha uygun. Burada konuştuklarımız ilerde terminolojimizi oluşturacak. Terminoloji konusunda hepimizin hassas davranması gerekiyor.
Saygı ve selamlarımla.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen sayginocalan » Çrş Haz 13, 2012 3:26 pm

ayı kulağı tabiri bana ait değil, sanırım okuduğum bir kitap veya makalede kullanılmıştı. Bence de ayı kulağı doğru bir tabir olmaz.
sayginocalan

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir