Lamineler

Re: Lamineler

Mesajgönderen Ali Kumbasar » Sal May 15, 2012 10:56 pm

bozokozdemir yazdı:
Ali Kumbasar yazdı:2 mm 2 parça kayın üzerine 3 kat iyi taranmış sinir döşenirse 40 - 45 libre hızlı bir yay ortaya çıkar. boynuz yerine ne kullanacaktınız?

benim yay dişbudaktan. onun üzerine 3 kat sinir döşeyeceğim, boynuz yerine de ağaç lamine etmeyi düşünüyorum ama nasıl bir ağaç olmalı ne yapmalıyım tam bilmiyorum. yani en uygunu verimlilik ve libre açısından ne olur onu merak ediyorum.

ilk defa yay yapıyorsanız naçizane tavsiyem 5 mm dişbudağa 3 kat sinir döşeyin altına hiç bir şey lamine etmeyin. Bu size ağacı tanımanız konusunda ilk etapte çok yardımcı olur. sonrasında 2. bir yay yapacaksanız 3 mm dişbudağa, boynuz yerine 2 mm dişbudak ve 3 kat sinir döşeyerek devam edebilirsiniz.
Ali Kumbasar

Mesajgönderen bozokozdemir » Sal May 15, 2012 11:06 pm

evet asya tarzında ilk yaptığım yay. forumla tanışmadan önce uzun yay, yassı yay yapmıştım. mesela yassı yayda meşe üzerine maun lamine etmiştim işe yaradı. peki sizin dediğiniz gibi yaptım yani 5 mm dişbudağa 3 kat sinir lamine ettim diyelim. o yayı bir süre kullandıktan sonra baktım hiç sorun yok gayet güzel, sonradan ağaç lamine edebilir miyim?
bozokozdemir

Mesajgönderen Ali Kumbasar » Sal May 15, 2012 11:08 pm

bozokozdemir yazdı:evet asya tarzında ilk yaptığım yay. forumla tanışmadan önce uzun yay, yassı yay yapmıştım. mesela yassı yayda meşe üzerine maun lamine etmiştim işe yaradı. peki sizin dediğiniz gibi yaptım yani 5 mm dişbudağa 3 kat sinir lamine ettim diyelim. o yayı bir süre kullandıktan sonra baktım hiç sorun yok gayet güzel, sonradan ağaç lamine edebilir miyim?

Edebilirsiniz... :)
Ali Kumbasar

Mesajgönderen bozokozdemir » Sal May 15, 2012 11:13 pm

tamam teşekkür ederim bu güzel haber:) ben o aşamaya geleyim yine ağrıtırım başınızı hangisini yapayım diye :D
bozokozdemir

Mesajgönderen ENES AKÇAY » Prş May 17, 2012 9:15 am

Presleme işlemi için işkence ve türevleri gibi bir mekanizma mı sağlıklıdır, yoksa tencek kullanarak boynuzu ip yardımıyla sıkıştırma gibi bir işlem mi iyi sonuç doğurur.?
"Okçuluk, eğlendiklerinizin en hayırlısıdır"
Kullanıcı avatarı
ENES AKÇAY

Mesajgönderen YusufAktaş » Prş May 17, 2012 10:32 am

Bu kullandığınız tutkala bağlı bence. Eğer ağaç-ağaç laminasyon yapıyorsanız ve tutkal olarak da marangozların kullandığı beyaz tutkalı(bu sentetik bi malzemedir!) kullanıyorsanız işkenceyle preslemek mükemmel sonuz verecektir ama geleneksel yöntem için yani ağaç-boynuz laminasyonu için işkence presi uygulamak zor olur gibime geliyo. Bihassa Osmanlı yayında.
YusufAktaş

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum May 18, 2012 7:49 pm

YusufAktaş yazdı:Bu kullandığınız tutkala bağlı bence. Eğer ağaç-ağaç laminasyon yapıyorsanız ve tutkal olarak da marangozların kullandığı beyaz tutkalı(bu sentetik bi malzemedir!) kullanıyorsanız işkenceyle preslemek mükemmel sonuz verecektir ama geleneksel yöntem için yani ağaç-boynuz laminasyonu için işkence presi uygulamak zor olur gibime geliyo. Bihassa Osmanlı yayında.

Tutkalın esnek olmasıda çok önemli beyaz tutkal ağaç ağaç laminasyonda bile istenilen verimi vermiyor.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen YusufAktaş » Pzr May 20, 2012 9:00 am

Bilal hocam beyaz tutkal çok sıkı preslenmeli ki istenilene yakın sonuç versin ama en mükemmel hali bile bizim isteyeceğimiz seviyede olmuyor sizin de dediğiniz gibi...:) Onun yerine biraz daha pahalı olmakla birlikle farklı tutkallar denenebilir ama ben yine de şayet sentetik tutkal kullanılacaksa beyaz tutkal kullanılmasından yanayım...:) selamlar.
YusufAktaş

Mesajgönderen YusufAktaş » Pzr May 20, 2012 9:03 am

Ali Kumbasar yazdı: ilk defa yay yapıyorsanız naçizane tavsiyem 5 mm dişbudağa 3 kat sinir döşeyin altına hiç bir şey lamine etmeyin. Bu size ağacı tanımanız konusunda ilk etapte çok yardımcı olur. sonrasında 2. bir yay yapacaksanız 3 mm dişbudağa, boynuz yerine 2 mm dişbudak ve 3 kat sinir döşeyerek devam edebilirsiniz.

Ali bey neden ilk yayda laminesiz yay tavsiye ettiğinizi anlayamadım. Bu ağacın kırılma sınırlarını esneme yeteneğini mi ortaya çıkarıyo?
YusufAktaş

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzr May 20, 2012 2:58 pm

YusufAktaş yazdı:
Ali Kumbasar yazdı: ilk defa yay yapıyorsanız naçizane tavsiyem 5 mm dişbudağa 3 kat sinir döşeyin altına hiç bir şey lamine etmeyin. Bu size ağacı tanımanız konusunda ilk etapte çok yardımcı olur. sonrasında 2. bir yay yapacaksanız 3 mm dişbudağa, boynuz yerine 2 mm dişbudak ve 3 kat sinir döşeyerek devam edebilirsiniz.

Ali bey neden ilk yayda laminesiz yay tavsiye ettiğinizi anlayamadım. Bu ağacın kırılma sınırlarını esneme yeteneğini mi ortaya çıkarıyo?

Birincisi salın nerelerden esnemeyi gerektiğini rahatlıkla çözersiniz, kabzanın yakınımı veya kasana mı yakın yoksa tam ortadan mı !!! İlk sefer için çatkıyı düzgün yapamadığımızı düşünürsek hatalrımıza göre yayın nasıl tepki verdiğini görürüz. Olaya lamine girdiğinde ilk yayda verim alınması zor olduğundan yapıştırılan lamine harcanılan zaman boşa gidiyor diyebiliriz.
İkinci olarak lamine ağacın kırılmasındaki en büyük faktörlerden biri diyebiliriz. Lamineyi yapıştırmak, onu yapıştırılacak hale getirmek başlı başına ayrı bir zaman ve çaba gerektirir ve buda kullanacağınız lamine ile kullandığımız salın farklı malzemelerden olduğunu düşünürsek verim alınma ihtimalini daha düşürmektedir.
Laminesiz kesin bir yay yaparsınız, sallar başka taraflara bükülse bile sinir hemen kırılmasını engelleyecektir ve ilk maddede söylediğim gibi eğri yayda ağacı tanırsınız ve ağacın neresinden nereye nasıl büküldüğünü görmüş olursunuz. Bunlar çok önemli deneyimler...
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

ÖncekiSonraki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir