Hun Kabzalı Yayın Bağlantı Kısımlarına Sinir Vurulması

Re: Hun Kabzalı Yayın Bağlantı Kısımlarına Sinir Vurulması

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Prş Mar 15, 2012 3:23 pm

sizin ölçülerden 8 yaylık malzeme çıkabilir, 90 cm i ikiye böleriz 45 cm yeter ama daha az olmasın sal uzunluğu için,1 cmlikleride iki ye böldürün.alın size 8 yaylık malzeme.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bozokozdemir » Prş Mar 15, 2012 10:35 pm

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. hemen yarın çalışmalara başlıyorum. peki meşe sal olarak kullanılabilir mi çünkü o dişbudakları tesadüfen buldum adam her zaman elimizde olmaz dedi. (ahşap tekne yapımcısından edindim) ama meşe bulabilirim. bir de dişbudak sallarda damarlar boyunca gidiyor fakat kesite baktığımda damarlar uzun kenara değil de kısa kenara paralel, bunun bir mahsuru olur mu? (yani tam tepesinden baktığımda şöyle bir görüntü var: LLLLLLLLI ) bir soru daha soracağım kusura bakmayın konu dışında sanırım ama eğer sinir bulabilirsem bir yay için kaç tane sinire ihtiyaç olur ve bu sinirlerden bir tanesini alıp tamamını ince ince kıyarak sinir tutkalı yapabilir miyim? şimdiden teşekkürler...
bozokozdemir

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Mar 16, 2012 1:51 pm

bozokozdemir yazdı:cevaplarınız için çok teşekkür ederim. hemen yarın çalışmalara başlıyorum. peki meşe sal olarak kullanılabilir mi çünkü o dişbudakları tesadüfen buldum adam her zaman elimizde olmaz dedi. (ahşap tekne yapımcısından edindim) ama meşe bulabilirim. bir de dişbudak sallarda damarlar boyunca gidiyor fakat kesite baktığımda damarlar uzun kenara değil de kısa kenara paralel, bunun bir mahsuru olur mu? (yani tam tepesinden baktığımda şöyle bir görüntü var: LLLLLLLLI ) bir soru daha soracağım kusura bakmayın konu dışında sanırım ama eğer sinir bulabilirsem bir yay için kaç tane sinire ihtiyaç olur ve bu sinirlerden bir tanesini alıp tamamını ince ince kıyarak sinir tutkalı yapabilir miyim? şimdiden teşekkürler...

Sorularınızı sondan cevaplamaya başlayayım.
1-Sinir tutkalı yapabilmek zahmetli bir iştir. Dediğiniz şekilde sadece ince ince kıyarak sinir tutkalı yapamazsınız.Sinie tutkalı yapım şekli boncuk tutkalı ile aynıdır diyebiliriz.Boncuk tutkalının nasıl yapıldığı ile ilgili bir yazı formumuzda olmalı.
2-Sinirleri bağ olarak düşünürsek yani maydonoz demeti gibi. Rahatça vurabilmeniz için 4-5 bağ gider diyebiliriz.
3-Salın kesitlerinden resim çekip ve damarlarını kalemle çizerek forma yüklerseniz daha kesin bilgi verebilirim.Eğer anladığım gibi ise bükümü ters yönden yaparsanız salı kesin kırarsınız gibi...Resmi koyabilirseniz daha sağlıklı bir bilgi vermiş oluruz.
Selamlar,
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bozokozdemir » Cum Mar 16, 2012 6:39 pm

ben sinir tutkalı ile boncuk tutkalını eşanlamlı sanıyordum :) eski foruma baktım anladığım kadarıyla bütün bir sinir dövülüp ufalanarak boncuk tutkalı yapılabiliyor. dişbudak kesitlerini ise ekte gönderdim. damarlar sal boyunca devam ediyor ama yönü sorun olur mu emin değilim. bir de meşe sal için kullanılabilir mi? cevaplarınız için çok teşekkür ederim...
Eklentiler
dişbudak.jpg
dişbudak2.jpg
bozokozdemir

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Mar 16, 2012 7:26 pm

Damarlar aşağıdaki resimlerdeki gibi olmalı.Malesef sizinkiler yanlış damar yönü olarak.
Çalışması konusunda kesin söz vermemekle birlikte meşeden yay yapabilirsiniz.Başlarda ağacı tanımak, bükümün nasıl yapılacağını kavramak,esnekliğin hangi noktalarda daha fazla olduğunu anlamak için farklı ağaçlar özellikle yumuşak olanlar kullanılabilir hatta kullanılmalıdır.Bulduğunuz her ağacı değerlendirin derim.Büküm önemli bir konu.
Siz ağacı destekli bir şekilde yani dışına destek verecek bir malzeme ile (şerit testere,pvc vb.) bükerseniz büküm sağlanır.Damarlar oldukça düzgün, bence bu ağaçla sağlıklı büküm yapabilirsiniz.Ama çalışan ve uzun ömürlü bir yay yapabilmek için damarlar resimdeki şekilde olmalıdır.Selamlar,
180736_196101013753022_100000593758239_665184_4642782_n-001.jpg

430486_289405357793695_100001727006201_777733_925215719_n-001.jpg
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bozokozdemir » Pzr Mar 18, 2012 11:14 am

teşekkür ederim o zaman şimdilik elimdekilerle çalışacağım. en azından deneyim olacak. aslında damarların yönünün doğru olduğu parçalar buldum dün ama marangoza götürüp kestirdiğimde baktım içi delik deşik. kurtlar yemiş :D

hehe aman kurtlara dikkat !!!
bozokozdemir

Mesajgönderen bozokozdemir » Cmt Haz 09, 2012 7:23 am

:) hehe yine fırlattım konuyu ortaya:)
şimdi de şunu soracaktım: bağlantı kısımlarına sinir sargıyı yaya sinir vurma işleminden önce mi yoksa sonra mı yapıyoruz? önce sargı yapılıyorsa uç kısımlarda ve kabza birleşim yerlerinde sinir döşeme nasıl yapılıyor? önce yaya sinir vurulması bana mantıklı geliyor çünkü normal şekilde sinir döşenip daha sonra bağlantı kısımlarına sargı yapılırsa tutar gibi geliyor?
bozokozdemir

Önceki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir