osmanlı yay yapımı denemelerim

osmanlı yay yapımı denemelerim

Mesajgönderen ahmet fahri özyurt » Çrş May 29, 2013 10:33 pm

değerli forum arkadaşlarım,merhaba. yapmayı planladığım osmanlı yayına başlangıç olmak üzere temin edip hazırladığım kabza için ceviz,sal için fındık kerestesinden yapmış olduğum kabza ve katran 9mm lik ağacın sal bükümü(kalıp örneği forumda bulunan sn. bilalhayridoğan dan alınmıştır,teşekkürler) ve yaptığım buhar borusu genel ve iç görüntü fotoğrafları ektedir.fındıklardan çıkan 3 parça 70x4x2 cm lik fındık sallar ise yarılıp ölçülendirdikten sonra burkulmayı önlemek için kalıp ile işkenceyle sıkılarak yaklaşık 15 gün dinlenmeye bırakılmıştır.kabzanın(29x4x3 cm)henüz bir tarafı işlenmiştir.sizlerden ricam yanlış yaptığım yerler varsa eleştirilerinizi bekliyorum.selamlariahmet fahri özyurt.
Eklentiler
GetAttachment[2].jpg
GetAttachment[2].jpg (8.42 KiB) 6871 kere görüntülendi
ceiz kabza.JPG
ceiz kabza.JPG (34.36 KiB) 6871 kere görüntülendi
büküm deneme.JPG
büküm deneme.JPG (36.83 KiB) 6871 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
ahmet fahri özyurt

Re: osmanlı yay yapımı denemelerim

Mesajgönderen ahmet fahri özyurt » Pzt Haz 03, 2013 9:40 pm

değerli forum arkadaşlarım,merhaba.
daha önce mesajımda belirttiğim sal büküm denemesinden sonra yay yapımında kullanmak için hazırladığım 3 adet fındık sallardan ilkini(66x3.3x1.6cm)3 gün suda bekletip,2 saatte buhar banyosunda tuttuktan sonra arkasını çelik cetvelle destekleyerek (siz değerli forum arkadaşlarımın forumdaki bilgileri ışığında ve Allah ın izniyle) kazasız belasız bükmüş bulunuyorum.kalıba aldığım sal direk güneş ışığı görmeyen,hava cereyanı olmayan ve yerden yüksekte 15 gün beklemeye alınmıştır.fotoğrafı ekte olup görüş ve kritiklerinizi bekliyorum.selamlar.ahmet fahri özyurt.
Eklentiler
fotoğraf.JPG
fındık sal
Kullanıcı avatarı
ahmet fahri özyurt

Mesajgönderen bekirkurun » Çrş Haz 05, 2013 12:14 pm

selamlar ahmet bey
gayet güzel bir çalışma
allah utandırmasın
bekirkurun

Mesajgönderen ahmet fahri özyurt » Çrş Haz 05, 2013 8:17 pm

teşekkürler Bekir bey.malzemeleri tamamlıyana kadar eldekilerle uğraşacağım.saygılar.
Kullanıcı avatarı
ahmet fahri özyurt

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Haz 24, 2013 12:38 pm

Ahmet bey gayet güzel görünüyor. Devamını merakla bekliyorum.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen Volkan TOK » Sal Haz 25, 2013 9:42 am

Ahmet Bey çalışmalarınızın devamını dilerim. Salları fındık ağacından yapmışsınız, performansını merak ediyorum açıkcası, bende ilerki zamanlarda yabani fındık ağacından denemeler yapacağım fındık çok esnek bir ağaç ama tutkalı emme kapasitesini bilmiyorum. Sağlam olursa iyi olur eğer fındık ağacından olursa bulunduğum bölgede bir çok yabani fındık ağacı var :) İyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
Volkan TOK

Mesajgönderen ahmet fahri özyurt » Çrş Haz 26, 2013 6:49 pm

değerli forum arkadaşlarım merhaba,öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederm.forumda bulunan ustaların verdiği bilgi ışığında bir şeyler yapmaya çalışıyorum.fındık ağacına sahip olduğum için fındığı tercih ettim.şu ana kadar 30cm ceviz kabza ile 2 adet fındık sal yapabildim/son bükümü yapılan sal bu cumartesi kalıpta 15 gününü dolduruyor.kısmet olursa önümüzdeki hafta birleştirmeleri yapacağım.tutkal bulamadığım için forumda bahsedilen era4000 epoksi ile yapmayı düşünüyorum.gerçi boncuk tutkal ile fındıkla birkaç deneme yaptım ama çok sağlam olmadığını gördüm.zorlandığında ağaçtan tabaka kaldırarak ayrılıyor.yani tutkal ağaca pek fazla nüfuz etmiyor sanırım.boynuz ve sinir ise hala bulamadım.aşama aşama yayı yaptıkça sizlerle paylaşıp görüşlerinizi almak isterim.saygı ve selamlarımla.
Kullanıcı avatarı
ahmet fahri özyurt

Mesajgönderen Volkan TOK » Çrş Haz 26, 2013 8:05 pm

ahmet fahri özyurt yazdı:tutkal bulamadığım için forumda bahsedilen era4000 epoksi ile yapmayı düşünüyorum.gerçi boncuk tutkal ile fındıkla birkaç deneme yaptım ama çok sağlam olmadığını gördüm.zorlandığında ağaçtan tabaka kaldırarak ayrılıyor.yani tutkal ağaca pek fazla nüfuz etmiyor sanırım..

Ahmet Bey, bunu öğrendiğim çok iyi oldu... çok teşekkürler, çalışmalarınızın sonucunu merakla bekliyorum iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Volkan TOK

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Prş Haz 27, 2013 12:33 pm

Merhaba Volkan bey,
Fındık ve orman gülü denen ağaçların odunları ile yay yapanlar var bildiğim. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fotoğrafını çeken olursa kullanacağınız malzeme üzerinde yorum yapmak en iyisidir. Çünkü çalışmayacak bir malzemeye emek ve para harcamamış olursunuz. Küçük bir budak bile emeklerin zayi olması için yeterlidir.
Saygı ve selamlarımla.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen Volkan TOK » Prş Haz 27, 2013 9:43 pm

Tavsiyeniz için teşekkür ederim İlkay Bey, benim ham fındıklar şuan kabukları soyulmuş halde evin bir odasında beklemede, fırsatım olmuyor alıp kullanmaya, çok beklerse sıkıntı olurmu acaba, yoksa hemen sal yapmak için kestirmelimiyim?
Yay yapımı için şuan vaktim olmuyor yavaş yavaş malzemelerimi topluyorum ve dökümanları inceliyorum. İlerde bişeler yaptıkça burda paylaşacağım bide gürgen ağacından da denemeler yapmayı düşünüyorum, kestane ağacından da kabza yada 5 parçalı yayda baş kısmını yapmayı deniyecem kestaneden, nekadar başarılı olur bilemem ama bakalım...

Bide Aşşağıdaki resimdeki ölçülerim uygunmudur acaba, bu ölçülerde sal, kasan, baş hepsini bir ölçü verdim daha sonra tekrar tasarlıyacam bu v geçmelerdeki ölçümlerim uygunmudur acaba.. bide en olarak 3,7 cm fazlamı görüşlerinizi bekliyorum...

Saygılar.
Resim

Resim
En son Volkan TOK tarafından Pzr Eyl 01, 2013 9:26 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Volkan TOK

Sonraki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir