Basit Ve Calisan Bir Yay Yapimi

Basit Ve Calisan Bir Yay Yapimi

Mesajgönderen hamitesen » Pzt Mar 18, 2013 12:43 pm

Forumda ilk yayimin yapimina basladim diye bir baslik acmis olsamda sanirim ilk turk stili yay demem daha dogru olurdu zira daha evvel calisan bir yay yapmistim :)

https://www.youtube.com/watch?v=_u-gMUt ... ata_player

Videodaki yayi 0.5 mm kalinliginda Akcaagac kaplamalardan yapmistim. 8-10 tane kaplamayi birbirine beyaz ahsap tutkali ile yapistirarak.. Once 4 -5 tanesinu yapistirdim kabza ksmini epoksi macundan yapmistimki en buyuk hatam bu oldu ve yayi mefta ettim.. Epoksi macunu sertlestiricisi ile iyi karistiramadigim icin bazi kisimlari yumusak kaldi ve yayi gerer iken olusan basinc nedeniyle kabzada buyuk catlaklar olustu daha sonra kabza kismini tamamen temizleyip agac kabza yaptim ama onuda adam gibi yapmafigim ve sallarla birlesen kisminda bosluk kaldigi icin tamda o bosluklardan kirildi..

Basit bir yay yapmak isterseniz hatalarimi duzelterek soyle bir yol onerebilirim..

1- 0.5 mm kalinliginda yaklasik 20 cm enindeki kaplama plakasini 4 er cm eninde 125 er cm uzunlugunda seritlere boldum.

2- Kabza icin epoksi macun kullandim ben ama siz agactan kesin ki meftanolmasin yay.. Kabza kulaklarinin ucunun kagit gibi ince olmasina dikkat edin..

3 - Onceden hazirlamis oldugum kaliba bu kaplama seritlerinden bir tane koyup ustune beyaz tutkal surdum ustune bir serit daha koydum bu sekilde 5 tanesini yapistirdiktan sonra kabzayi ortalayarak koydum ustune tutkal surup bir 5 tane daha seridi tutkallayarak koyduktan sonra iyice presledim.

4 - 24 saat sonra ki kuruma suresidir yayin zimparalamasini yaptim kiris kertiklerini actim.. Yaklasik 30-40 librelik bir yay elde ettim.. Serit katmanlarini arttirarak sanirim bu guc biraz daha arttirilabilir..
hamitesen

Re: Basit Ve Calisan Bir Yay Yapimi

Mesajgönderen hamitesen » Pzt Mar 18, 2013 12:43 pm

Hazirladigim kalip su videodaki kalip gibiydi

https://www.youtube.com/watch?v=hoPvX8b ... ata_player
hamitesen

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir