Osmalı Başlayıp Kepaze bitirmek

Osmalı Başlayıp Kepaze bitirmek

Mesajgönderen sinantiftik » Pzr Ağu 12, 2012 12:10 am

Merhabalar...
İlk önce bu maceraya nasıl atıldığımdan bahsetmek isterim. Yaklaşık 2 ay önce bir filmde yayın kullanımı dikkatimi çekti. İnternette Osmanlı yayı hakkında bilgi toplamaya başladım ve bu siteyi keşfettim. Bu ramazan ayında vakit geçirmek için bir uğraş arıyordum. Osmanlı yayı yapmaya karar verdim.
Kasap arkadaşımdan 1 büyükbaş hayvanın bacaklarından çıkan tüm Tendonları aldım. yaklaşık 2-3 hafta kuruttum.
Ankara- Sitelerden Akçaağaç aldım. 5-10cm yaklaşık 170cm uzunluğunda.
Manda boynuzu tabiki bulamadım. akçaağaç ile lamine yaparım diye düşündüm.
Yayı yapacağım yerde internet imkanım sınırlı olduğundan internetteki videoları bilgisayara kaydettim. Ama Döküman olarak sitedeki linklerin ölü olmasından dolayı yapım aşamasında çok zorlandım. Bu şartlarda videolara bakarak yapmaya başladığım ne yayı olduğunu bilmediğim yayın yapım fotoğrafları:
5.jpg
sinirlerim

Kurumuş sinirleri çekiç ile döverek pişmayine kıvamına getirdim. Bir kısmınıda Çega tutkalı için satırla parça pinçik ettim. bu iş için siniri bol bol yapın benim gibi hataya düşerseniz ikinci kez yapmak için birdaha uğraşırsınız.
3.jpg
benmari

Yapmış olduğum benmarinin içinde 70 derecede yaklaşık 2 tam gün karıştırarak beklettim. bilendır bu aşamada nerdeyse can kurtarıyor.
tabii bu sırada akçaağaçları, bir yay olsa olsa 7mm kalınlığındadır diyerek kestim. Boyu70cm genişli 3,5 cm idi. Bu bilgiler olsa olsa felsefesidir. yanlışları Ustalar lütfen düzeltsin.
Gelelim bükme işine,
2.jpg
İlk deneme

Buhar ile ağaçlar kıvama gelir ve rahatlıkla bükerim diye fotoğraftaki düzeneği hazırladım. Sonuç: Hüsran. Büküp büküp kırdım.
Bükme-2: İlki başarısızlıkla sonuçlanan bükme işinden sonra 'bu iş Sabır işi' dedim ve bidonun içine su doldurup 5-6 gün ağaçları suda beklettim. Kalıp ayarlayamadığım için Akçaağaçları Dut ağacına sardım. Aşağıdaki gibi.
sinantiftik

Re: Osmalı Başlayıp Kepaze bitirmek

Mesajgönderen sinantiftik » Pzr Ağu 12, 2012 1:11 am

4.jpg
akçaagac bükümü

akçaağaçlar bu şekilde yaklaşık 1 hafta beklediler.
Bükülen 70cm uzunluğundaki ağaçları sal yapmak için kesecektim. Ama ne kadar uzunlukta olacağını kestiremedim. Manda Boynuzu olmadığından salın uzunluğunu yaklaşık 60 cm bıraktım. Kasan ve kabazaları göz kararı ayarladım. Kabza yaklaşık 30cm olmuş.
Yaptığım yayın osmanlı yayı olmadığının farkına vardım. Kepazeye doğru giden ilk adımı atmış oldum.
6.jpg
kabza kasan

Kabza Kasan ve Sal'ı bu şekilde kestim. Ne kadar doğru bilmiyorum.
8.jpg
kabza kasan sal
sinantiftik

Mesajgönderen sinantiftik » Pzr Ağu 12, 2012 1:47 am

Çega tutkalını yapmada ikinci denememde daha başarılı oldum. ilk denememde, sinir miktarını az tutmak ve bilendırı kullanmakta çekinmek gibi iki hata yaptım 3 tam gün sürdü. İkinci denemem 2 günde bitti ve kurutmadan hemen kullandım. kabza sal ve kasan birleşiminde sadece çega tutkalını kulanmadım. Hırdavatçıdan Boncuk tutkalı istedim kokulu mu olsun dedi evet dedim kahverengiye yakın bir renkte boncuk biçiminde tutkal verdi. Kabza sal ve kasanı birleştirirken yarı yarıya oranla Çega ile Boncuk tutkalını karıştırdım. Mengene ve işkenceler yardımıyla birleştirdim. Kuruyup tamamen yapışması için 2 günden az kalmaması gerektiğini tecrübe ettim.
9.jpg
Çega Tutkalı

10.jpg
Kabza Kasan ve Salın birleşimi

Videolarda izlediğim Osmanlı Yayı bu kadar büyük değil demeye tam olarak başladığım an. Evet galiba ben kepaze yapıyorum. Tamam ama elimde bu konuda hiç döküman, video, yok. Sadece aklımda kalanlar.
Birleşim yerlerini Sinir ile dolamam gerekiyor internette öyle bir video izlemiştim dedim ve sonuç aşağıda
12.jpg
birleşim yerleri sinirle dolanmış

Birleşim yerlerini sinirle dolayıp tutkalı kuruduktan sonra sal'ı sinirlerken daha büyük bir hata yaptım. SAL'a 2-3mm sinri olduğu gibi tek seferde yapıştırdım. Neyseki biri tam olarak tuttu diğeri hava almadığından tam kurumadan çıkarıp yeniden yaptım. Allah'tan sinirlerim fazla idi. Buna sevineceğimi tahmin etmezdim:)
Şimdi internet imkanım var ama ayın 17 inden sonra bu iş ile uğraşamayacağım. Seneye yayı bıraktığım yerden alıp ok atmak istiyorum. Şu aşamada bu yaya ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor. Sonuçta bu yay Osmanlı yayı mı Hun yayı mı Kepaze mi yoksa kepaze mi ettim güzelim yayı bilmiyorum. Ustalarım bu konuda yardım ederlerse sevinirim.
sinantiftik

Mesajgönderen sinantiftik » Pzr Ağu 12, 2012 2:08 am

Unutmadan 2mm Akçaağacı lamine ettim. ama sadece boncuk tutkalıyla. Yapıştırmak için işkence yerine kullandığım İpleri bugün çözdüm. Olmuş sayılır. Birleşim yerlerini sinirle doladığım için sadece kasan kısımlarının lamine ile birleşimi biraz daha uzak gibi bir görünüyordu. Biraz kuvvet uygulayım ayrılcak mı dedim ayrılmadı ama Salın kalınlığının 12mm olduğunun farkına vardım. Biraz kuvvetle bükülecek gibi değil.
Şimdi Osmanlı yayı gibi içe büküp 1 yıl bekleteyim mi? Kepaze yapan arkadaş gibi düzenek kurarak dışa doğru büküp kırayım mı?
sinantiftik

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzr Ağu 12, 2012 4:37 pm

sinantiftik yazdı:Merhabalar...
İlk önce bu maceraya nasıl atıldığımdan bahsetmek isterim. Yaklaşık 2 ay önce bir filmde yayın kullanımı dikkatimi çekti. İnternette Osmanlı yayı hakkında bilgi toplamaya başladım ve bu siteyi keşfettim. Bu ramazan ayında vakit geçirmek için bir uğraş arıyordum. Osmanlı yayı yapmaya karar verdim.
Kasap arkadaşımdan 1 büyükbaş hayvanın bacaklarından çıkan tüm Tendonları aldım. yaklaşık 2-3 hafta kuruttum.
Ankara- Sitelerden Akçaağaç aldım. 5-10cm yaklaşık 170cm uzunluğunda.
Manda boynuzu tabiki bulamadım. akçaağaç ile lamine yaparım diye düşündüm.
Yayı yapacağım yerde internet imkanım sınırlı olduğundan internetteki videoları bilgisayara kaydettim. Ama Döküman olarak sitedeki linklerin ölü olmasından dolayı yapım aşamasında çok zorlandım. Bu şartlarda videolara bakarak yapmaya başladığım ne yayı olduğunu bilmediğim yayın yapım fotoğrafları:
5.jpg

Kurumuş sinirleri çekiç ile döverek pişmayine kıvamına getirdim. Bir kısmınıda Çega tutkalı için satırla parça pinçik ettim. bu iş için siniri bol bol yapın benim gibi hataya düşerseniz ikinci kez yapmak için birdaha uğraşırsınız.

Burada dikkat edilmesi gereken sinirlerin olabildiğince düzgün kurulanması ve sinirlerin dövüleceği iki yüzey yani çekiç ile sinirleri koyduğunuz yüzey pürüzsüz ve düzgün olmalı. Eğer sinirleri döverken iki taraflı değilde çevirerek döverseniz daha çok verim alırsınız. Fire daha az olur.

3.jpg

Yapmış olduğum benmarinin içinde 70 derecede yaklaşık 2 tam gün karıştırarak beklettim. bilendır bu aşamada nerdeyse can kurtarıyor.

organik tutkal yaparken,kullanırken hiç bir aşamada metal ile temas ettirmeyin, tutkalın özelliği bozuluyor.

tabii bu sırada akçaağaçları, bir yay olsa olsa 7mm kalınlığındadır diyerek kestim. Boyu70cm genişli 3,5 cm idi. Bu bilgiler olsa olsa felsefesidir. yanlışları Ustalar lütfen düzeltsin.

7 mm uygundur aslında 2 cm akçaağaçtan bükülüp yapılmaktadır. Ama ben ilk başlayanlara 5mm, 7mm tavsiye ediyorum. Kalınlık arttıkça büküm zorlaşmakta ağacın esnekliği azalmakta.

Gelelim bükme işine,
2.jpg

Buhar ile ağaçlar kıvama gelir ve rahatlıkla bükerim diye fotoğraftaki düzeneği hazırladım. Sonuç: Hüsran. Büküp büküp kırdım.
Bükme-2: İlki başarısızlıkla sonuçlanan bükme işinden sonra 'bu iş Sabır işi' dedim ve bidonun içine su doldurup 5-6 gün ağaçları suda beklettim. Kalıp ayarlayamadığım için Akçaağaçları Dut ağacına sardım. Aşağıdaki gibi. Burada yaptığınız çok mantıklı büküm yaparken birkaç gün ılık mümkünse SAF suda bekletiyoruz ve büküm yapacağımız kazana koyuyoruz. Buradaki suda SAF su olmalı. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir husus bükme işlemini ne kadar salın arkasına destek koyarak sıkı sıkı yaparsak o kadar verim alırız. Büktüğümüz ağaçları mümkünse bir ay veya en az iki hafta olmak üzere normal oda sıcaklığında güneşi direk almayan, nemsiz bir odada büküldüğü şekilde bekletelim.

https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzr Ağu 12, 2012 4:50 pm

sinantiftik yazdı:
4.jpg

akçaağaçlar bu şekilde yaklaşık 1 hafta beklediler.
Bükülen 70cm uzunluğundaki ağaçları sal yapmak için kesecektim. Ama ne kadar uzunlukta olacağını kestiremedim. Manda Boynuzu olmadığından salın uzunluğunu yaklaşık 60 cm bıraktım. Kasan ve kabazaları göz kararı ayarladım. Kabza yaklaşık 30cm olmuş.

Kabzanın ölçüsü tam olmuş. Sallarda iyi uzun olmasında fayda var en az 50 cm olmak kaydıyla salı imkanınıza göre ayarlayın.

Yaptığım yayın osmanlı yayı olmadığının farkına vardım. Kepazeye doğru giden ilk adımı atmış oldum.
6.jpg

Kabza Kasan ve Sal'ı bu şekilde kestim. Ne kadar doğru bilmiyorum.

[u]Kasanları düzgün düşünmeniz iyi olmuş. Mümkün olduğunda tüm geçmeleri V geçme yapalım. Burada siz kalıp olmadığından bükümü neredeyse salı ortalayarak yapmışsınız. Kasan kısımlarından birleştirme yapılacağı için kendi uzunluğunu birleştirmeden sonra alacaktı. Yani burada salın bükümünden dolayı neredeyse bir tarafı kasan uzunluğunda olmuş. Tekrar baş yapıştırmışsınız ve başlar düz olduğundan çok uzun olmasına sebep olmuş. Bu yayı açarken tüm enerjinin bir noktaya binmesine sebep olacak ve ağacın kırılmasına yol açacak. iple bağlamanızda bu enerjinin artmasına sebep olacak. benim fikrim burada ipi çıkarmanız ve mümkünse başları biraz kısaltmanız, kesin yani. [/u]
8.jpg
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzr Ağu 12, 2012 5:22 pm

sinantiftik yazdı:Çega tutkalını yapmada ikinci denememde daha başarılı oldum. ilk denememde, sinir miktarını az tutmak ve bilendırı kullanmakta çekinmek gibi iki hata yaptım 3 tam gün sürdü. İkinci denemem 2 günde bitti ve kurutmadan hemen kullandım. kabza sal ve kasan birleşiminde sadece çega tutkalını kulanmadım. Hırdavatçıdan Boncuk tutkalı istedim kokulu mu olsun dedi evet dedim kahverengiye yakın bir renkte boncuk biçiminde tutkal verdi. Kabza sal ve kasanı birleştirirken yarı yarıya oranla Çega ile Boncuk tutkalını karıştırdım. Mengene ve işkenceler yardımıyla birleştirdim. Kuruyup tamamen yapışması için 2 günden az kalmaması gerektiğini tecrübe ettim.
9.jpg

Tutkalda metal temas ettirmemeye çalışın, boncuk tutkalından ben istediğim verimi alamadım normalde tavsiye etmiyorum ama siz karıştırıp denemişsiniz umarım pişman olmazsınız. Mümkünse yapıştırıp işkencelediğiniz her anda en az bir hafta bekletin, ki bir hafta bile az, özellikle organik tutkal kullanıyorsanız tutkalı sürüp hemen yapıştırmadan önce yapışacak yerlerine bol tutka sürün bu tekniğin adı muskalama tekniği. Tabiki tutkal çok sulu olmamalı, çok sulu olup birde çok sürerseniz ağaç sudan yamulur. 3-4 kes güzelce yerdirseniz yeterli, daha sonra yapıştırın.

V geçmeler çok titizlik isteyen noktalar yapıştırırken iğne ucu kadar boş yer kalmamasına gayret edin, V geçmeleri tam oturtmazsanız boşluk kalırsa oralardan kırılır. Yay yapımında neresi yapıştırılırsa yapıştırılısın hiç boşluk olmamalı havanın gireceğin bir nokta bile olsa kırılır. Preslemeye ve yapıştırmaya ayrıca parçaları kesmek çok titizlik isteyen bir iş.Ayrıca yapıştırdığınız noktaları sinir sargı ile sarın güzelce.

10.jpg

Yayın bu şekli çok güzel eğer ip bağlamayıp yapıştırdıktan sonda kendi haline bıraksaydınız çalışma ihtimali daha yüksek olurdu. (benim fikrim)

Videolarda izlediğim Osmanlı Yayı bu kadar büyük değil demeye tam olarak başladığım an. Evet galiba ben kepaze yapıyorum. Tamam ama elimde bu konuda hiç döküman, video, yok. Sadece aklımda kalanlar.
Birleşim yerlerini Sinir ile dolamam gerekiyor internette öyle bir video izlemiştim dedim ve sonuç aşağıda
12.jpg

Birleşim yerlerini sinirle dolayıp tutkalı kuruduktan sonra sal'ı sinirlerken daha büyük bir hata yaptım. SAL'a 2-3mm sinri olduğu gibi tek seferde yapıştırdım. Neyseki biri tam olarak tuttu diğeri hava almadığından tam kurumadan çıkarıp yeniden yaptım. Allah'tan sinirlerim fazla idi. Buna sevineceğimi tahmin etmezdim:)

Sinir yapıştırırken üst üste 5-10 cm i gelecek şekilde yapıştırılır ve olduğunca düzgün yapıştırmaya dikkat edin. Yapıştırmadan tiftik ettiğiniz sinirleri tarakla tarayın hepsi ip gibi olsun ve onu tutkallayarak ve tarayarak 10 cm' i üst üste gelecek şekilde yapıştırın. Ayrıca yapıştırılan tüm alanlara taşin oluğunu açmaya gayret edin.

Şimdi internet imkanım var ama ayın 17 inden sonra bu iş ile uğraşamayacağım. Seneye yayı bıraktığım yerden alıp ok atmak istiyorum. Şu aşamada bu yaya ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor. Sonuçta bu yay Osmanlı yayı mı Hun yayı mı Kepaze mi yoksa kepaze mi ettim güzelim yayı bilmiyorum. Ustalarım bu konuda yardım ederlerse sevinirim.
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzr Ağu 12, 2012 5:23 pm

sinantiftik yazdı:Unutmadan 2mm Akçaağacı lamine ettim. ama sadece boncuk tutkalıyla. Yapıştırmak için işkence yerine kullandığım İpleri bugün çözdüm. Olmuş sayılır. Birleşim yerlerini sinirle doladığım için sadece kasan kısımlarının lamine ile birleşimi biraz daha uzak gibi bir görünüyordu. Biraz kuvvet uygulayım ayrılcak mı dedim ayrılmadı ama Salın kalınlığının 12mm olduğunun farkına vardım. Biraz kuvvetle bükülecek gibi değil.
Şimdi Osmanlı yayı gibi içe büküp 1 yıl bekleteyim mi? Kepaze yapan arkadaş gibi düzenek kurarak dışa doğru büküp kırayım mı?bonvuk tutkalı ile çok zor... eğer iğne ucu kadar hava boşluğu kalmışsa arada oradan patlar. umarım iyi preslemişsinizdir.
bilalhayridoğan

Mesajgönderen sinantiftik » Pzr Ağu 12, 2012 8:46 pm

Birleşim sağlam gözüküyor. Şimdi ne yapmam gerekiyor. tersine çevirip ok atayım mı yoksa osmanlıdaki gibi bükmeye devam edip 1 yıl bekletiyim mi?
sinantiftik

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzr Ağu 12, 2012 11:38 pm

sinantiftik yazdı:Boncuk tutkalı ve çega karışımını kasan sal kabza birleşiminde kullandım. Bu bireşim yerlerine güveniyorum. şimdi ne yapmam gerekiyor. laminesi de bitti. tersine çevirip ok atayım mı yoksa osmanlıdaki gibi bükmeye devam edip 1 yıl bekletiyim mi?

1-bence önce başları birbirine bağladığınız ipi çıkartın. ipi çıkardıktan sonra ağacın sağa sola kendiliğinden dönmesini önlemek için bir kalıp yapılabilir.
2-başlardan kısaltın ne kadar kısaltacağınızı bana tam ölçüleri gönderirseniz söyleyebilirim (yani kabzanın ucundan büküme kadar olan uzunluk kaç cm, bükümden başucuna kadar kaç cm. ).
3-bir sene bekletin başlar arasına uzun bir parça koyarak bekletin.
4-yavaş yavaş açın.
5-diğer arkadaşlarında yorum yapmasını bekleyin.
bilalhayridoğan

Sonraki

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir