Boynuz yapıştırma

Boynuz yapıştırma

Mesajgönderen sayginocalan » Prş Haz 07, 2012 6:56 am

Selamüaleyküm arkadaşlar,

Hindistan'dan getirtmiş olduğum boynuzların eğriliği nedeniyle boynuz yapıştırmada ilk çega ve balık karışımında sorun yaşadım. Taşin oluklarını düzgün çekmeme rağmen boynuzlar eğrilik stresine bağlı olarak kendi belirledikleri yolda ilerlediler . Dolayısıyla da oluktan atlama yapan yerler boşluk oluşturdu. Ertesi gün ipleri söktüğümde hafif bükerek çıtırtıları duydum. Olmamıştı ben de boynuzu alıp söktüm. Temizledim, tekrar taşinledim, eğrilmenin başladığı yerden boynuzları kestim. Dolayısıyla da kabza kısmında bir miktar boşluk kaldı. Eğri kısımları kesmeme rağmen halen hafif bir eğrilik vardı. Çega ve balık tutkalına güvenemediğim için, alternatif olarak elimin altında tuttuğum kliberit 569'u piyasaya çıkardım. Boynuzu bununla yapıştırdım. Bu arada ilk boynuzu yapıştırırken tecrübesizlik sebebiyle aman bol olsun diye iki çizgi halinde kliberit sıktım. Elimle de yaydım. Aman Allah'ım ellerim her yer battı. Tutkal şişti. Yapıştığı yerden de çıkmıyor. Benzin tiner nafile. :lol: Neyse ikinci boynuzda tek çizgi halinde sıkıp ince bir tahta ile tutkalı yaydım. İkinci boynuz daha bir temiz yapıştı. Ellerim halen tutkal içinde ve bir haftadan aşağıya da çıkmaz sanırım. Bir saat sonra işkence ve ipleri çıkarttım. Mükemmel bir şekilde yapışma sağlanmıştı. Eğriliğin olduğu bölümlerde yarım milim gibi boşluk olmasına rağmen tutkal şişerek o bölümleri doldurmuş. Tutkalın esnekliğine tecrübemle kefilim. Ancak ileri de herhangi bir durum olursa mutlaka belirtirim. Dediğin gibi 1 saat sonra işlemeye düzeltmelere başladım. Yalnız boynuz yapıştırmada ipler mutlaka şart ancak eğri bölümlerde kesin bir sıfırlama için işkence olmasını tavsiye ediyorum. Ben cimrilik edip 5 tane almıştım. Ancak hemen 15 tane daha sipariş edeceğim.

Herkese çalışmalarında başarılar.
Not: Atarn.net'i geziyorum da Türkiye'den bir çok kişinin paylaşımlarını genellikle orada yaptıklarını gördüm. Bunun özel bir sebebi olabilir mi? Hatta malzeme paylaşmak isteyen birileri bile oradan İngilizce olarak duyuruyor. Amacımız bunu Türkiye'de yaygınlaştırmak ise neden yabancı bir sitede paylaşıyoruz.
sayginocalan

Re: Boynuz yapıştırma

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Haz 08, 2012 9:00 pm

Malesef kleberitin ne kadar pislik bir tutkal olduğunu tecrübelerinizle yaşamız oldunuz. Çıkması bir haftadan fazla sürecektir. Kullanımı hız ve titizlik isteyen bir tutkal.

Boynuz ile ilgili bir sorum olacak, gelen boynuzu işkenceye alıp düzleştirdiniz mi yani ısıtıp düz iki tahta arasına sağlam bir mengene ile sıkıp bir süre beklettiniz mi?

Son yazdıklarınıza gelince malumunuz ülkemizde insanlarında her yönden çeşit çeşit çeşit olanı mevcut. Herkesin niyetini en doğru şüphesiz Allah bilir. Biz formu herkesin paylaşımına sunduk, okçuluğun gelişmesi amacı ile kurduk ve tek şart dürüst olarak isim soy isimle üye olmak. Herkes okçuluk ile ilgili her türlü paylaşımı yapabilmekte, kimseyi zorla forumda yazdıramayız. İnsanların kendi takdirleri, istekleri, kişilikleri ...
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen sayginocalan » Cmt Haz 09, 2012 9:33 am

boynuzları geldiğinden itibaren sevmedim zaten. Çünkü bunları aldığım adam boynuzdan kapı tokmağı düğme filan yapan birisi, boynuzlar sanırım işlenmiş hafif parlatılmış, bir de yetmemiş gibi sağdan soldan preslenmiş, yani yay yapımı için uygun değil. Çıkardığım bu boynuz şeritler kimi yerde 3 cm, kimi yerde 1,5 cm. Bu yüzden de çıkardığım parçalarla fazla uğraşmadım. Bu ilk yayım olduğu için tecrübe kazanmak amacıyla kıvırmadan sinir vurmaya kadar oldu olmadı derdim yok.

Yine bu hafta içerisinde sinir vurma işlemini yaptım. Sinir vurduktan sonra esnekliğine bakmak amacıyla içeri doğru kıvırma yaptım. İyi bir tecrübe oldu tabiki. :lol: Kıvrımın en çok olduğu yerlerden tahtaya yapışma gerçekleşmemiş. :o Ben de o bölümleri bıçakla keserek çıkardım, tahtaya yapışan yerlerini törpüledim. Tekrar tutkallayıp kazınan kısımlara sinir vurdum. Şu anda kuruyorlar. Ayrıca iki baştan bir tahta bağlayarak gerginliği sağladım. İyice kuruyana kadar içe doğru denemek amacıyla bile olsa kıvırmayacağım. :idea:
sayginocalan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Haz 09, 2012 3:27 pm

İçe doğru esnetmek yapılmaması gereken hareketlerin başında geliyor. bende öyle yay çatlattım. yay mükemmel şekilde bit miş ve atacak hale gelmiş olsa bile kesinlikle içe doğru esnekliğini kontrol etmeye çalışmayın derim.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen sayginocalan » Pzr Haz 10, 2012 3:12 pm

Şükür ki benim yayda bir çatlama filan olmadı. Yay hemen hemen başlar birbirne değecek kadar esnedi. Ancak dediğim gibi sinirler tam yapışmadan yaptığım için kıvrımın olduğu yerlerde sinirler havada yapışmadan kalmış.
sayginocalan

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Haz 13, 2012 9:59 am

Sentetik tutkal denemelerinizde nonstreil pudrasız cerrahi eldiven kullanmanızı tavsiye ederim. Tutkalın elden çıkmaması bir tarafa irritan ve kanserojen olması muhtemel. Önce kendi ve çevremizin sağlığı, sonra hobi :D

Atarn.net uluslararası paylaşımlı bir site. Maalesef bize "bildiklerinizi paylaşmayın bunlar paylaşılırsa Türk yay yapımı sanatının ne önemi kalır herkes öğrenmesin" diyen memleketimin insanı, orada bildiklerini yabancılarla paylaşıyor. Yorumunu size bırakıyorum.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen sayginocalan » Çrş Haz 13, 2012 3:24 pm

ilkaydemirhan yazdı:Maalesef bize "bildiklerinizi paylaşmayın bunlar paylaşılırsa Türk yay yapımı sanatının ne önemi kalır herkes öğrenmesin" diyen memleketimin insanı, orada bildiklerini yabancılarla paylaşıyor. Yorumunu size bırakıyorum.

Bunu söyleyenleri esefle kınıyorum. İnadına da bütün tecrübelerimi paylaşıyorum vesselam.
sayginocalan

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir