Kasan Yapıştırma

Kasan Yapıştırma

Mesajgönderen sayginocalan » Pzr Haz 03, 2012 6:46 pm

Selamünaleyküm arkadaşlar,

Dört kez denememe rağmen kasan baş kısmını kıvıramadım. Kıvırdığım parça da istediğim formu almadığı için iptal edip bu gün baş kasan kısmını direk formunda kestim. Fotograflarda görüldüğü gibi. Bi deneme olacak, inşallah bir sorun çıkartmaz.

DSC_0762.JPG
Baş kasan

DSC_0763.JPG
Baş Kasan

Kasan gözünün biri hatalı oldu fakat bol tutkal ve işkence ile iyice sıkarak tam bir birleşme sağladım. Baş kısım 9 cm, 20 cm kasan. Tavsiyem kasan yapıştırırken işkencelere fazla güvenmemek, en güzeli iple sarmak, yanlız ip de ecdadın kullandığı gibi kınnap, tütün ipi olmalı. Kesinlikle sağlam ve sardığınız yerden kesinlikle geri salmıyor.

DSC_0766.JPG
Kınnapla sarılmış kasanlar.

Bir kaç gündür sallara sulu tutkal sürüp emdiriyorum. Aynı şekilde bugün de sürdüm. Akçaağaç tutkalı emme konusunda süper. Sürülen tutkalı 2 saat içinde içine emiyor. İster sulu olsun, isterse yoğun. Hatta sürdüğüm yoğun tutkal üzerinde katman oluşturacak diye düşünüyordum. Ancak 1 saat sonra o tutkaldan eser yoktu. Hepsini emmişti.

Tekrar belirteyim, bütün işlemler Bismillahla başlanmıştır. Elhamdüllilahla bitmiştir.

Herkese selamlar.
sayginocalan

Re: Kasan Yapıştırma

Mesajgönderen Murat_İnanır » Pzt Haz 04, 2012 12:50 am

Maşallah emeğinize sağlık.
Ne diyeyim darısı başımıza, daha Hun tipini bile ele alamadım ben. Bir türlü akçaağaç bulamadım gitti, Kayınla yetinmek zorundayım :S
Murat_İnanır

Mesajgönderen sayginocalan » Pzt Haz 04, 2012 5:58 am

Ankara'da Armağan kereste var. Semih Armağan akçaağaç konusunda yardımcı oluyor. Ellerinde kalan kırıntılardan bana gönderdiler. Telefon numarası : 0(312) 349 22 87
sayginocalan

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Haz 13, 2012 10:05 am

A.S.
Hun tipi yayda biz baş-kasan parçasını direk formunda şerit testerede çıkarttırıp kullanıyoruz. Sorun olmuyor. En güzeli bükmek ama bazen mümkün olamıyor. Türk yayında hiç denemedim. Büyük bir kasan parçasını bükün ve baş için onu feda edin. Ortadan boyuna ikiye ayıracağınız bir kasan parçasından iki adet baş-kasan parçası çıkarabilirsiniz.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir