YAY YAPIMINA BAŞLANGIÇ 1 (YENİ BAŞLAYACAKLARA TAVSİYELER)

YAY YAPIMINA BAŞLANGIÇ 1 (YENİ BAŞLAYACAKLARA TAVSİYELER)

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Şub 25, 2012 9:58 pm

Aşağıya Y.Metin hocamın deneyimleri sonucu yazdığı noktaları paylaşacağım.Yay yapımına başlanmadan önce bence okunmalıdır...

YENİ BAŞLAYACAKLARA TAVSİYELER

Bilgi Açığının Kapatılması

Konuyla ilgili olarak okunması gereken kaynaklar şunlardır;
1) Ünsal Yücel “Türk Okçuluğu”
2) Telhis-i Risale –i Rumat ilgili bölüm ağaç bükme ile ilgili yazılar
3) Y.Metin Aksoy un http://www.kemankes.com daki yapım ile ilgili yazıları
4) İlkay Demirhan’ ın http://www.kemankes.com daki boynuzla, akçaağaç ve porsuk ağacıyla, bazı ağaçların fiziksel özellikleriyle ve benmari yapımıyla ilgili yazıları
5) Adam Karpowicz in Otoman Turkish Bows adlı kitabı
6) İnternetten toplanan geleneksel okçulukla ilgili makaleler.(grup dosyalar kısmında var)

İzlenebilecek Filmler;
1) http://www.youtube.com/turkisharchery daki yapımla ilgili filmler
2) http://www.youtube.com/watch?v=1t_31Bxn7vQ Daki Kore yayı yapım filmi

Atölye

İlk bölüm geleneksel aletler ikinci bölüm ise gelişmiş bir atölyenin malzemeleridir.
A) keser, balta, testere,iz testeresi,çekiç, törpü, keski, taşin çeker, tencek, tepelik, sinir tarağı ve kalemi,tutkal kapları, tutkal fırçası, tepelikler, muhtelif kalınlıkta kendir ipi, asa gezi, kömür mangalı, bükme kalıpları.En az 80cm x 30cm x 30 cm paslanmaz malzemeden buhar kabı veya kaynatma kazanı ve kapağı. Ağaçların nemini koruması ve kolay bükülmesi için ağaçları koyabileceğimiz büyüklükte bir kap, tutkal süzmede kullanmak üzere tülbent benzeri bez
B) Şerit testere, zımpara çarkı, elektirikli ısıtıcı, ben mari cihazı, muhtelif ebatta bolca işkence, C klempler, mermer blok üzerine yapıştırılmış değişik kalınlıklarda zımpara, kuvvetli ve büyük bir mengene, ısı tabancası, dekubaj testere, klavuz testere, kumpas ve yukarıdaki geleneksel malzemeler (mangal hariç), Hassas elektronik terazi, ısıya dayanıklı eldiven , ayrıca yağlanma ve kirlenmeleri önleyecek çalışma eldiveni , kesinlikle arşiv için fotoğraf makinesi, (mezura , cetvel ,metre ), çeşitli boy ve büyüklükte eğe , boynuz düzlemede kullanmak üzere çeşitli kalınlıklarda çıtalar.

Ayrıca…

A) SABIR.
B) USTALARA KESİNLİKLE SAYGI.
C) YAPILAN İŞE SAYGI


Malzeme
Akçaağaç için en yakın Orman İşletme Md. İle temas kurulabilir. Niyet anlatıldıktan sonra genelde yardımcı olurlar ancak sizin ikna kabiliyetinize kalmıştır. Olmaz ise orman köylüsü ile temasa geçilebilir. Sanayiden veya keresteciden temin edilebilecek olan fırınlanmış ağaçlara rağbet etmeyiniz. Alternatif olarak kayın ağacı kullanılabilir.
Boynuz ve tendon için en uygunu mezbahalar ile temas kurmaktır. Sakatatçılardan da temin yoluna gidilebilir Tendon için en iyisi bacaklardan kendinizin çıkarmasıdır. Boynuz için ithal yoluna da gidilebilir.
Çega Tutkalı için en iyisi kendinizin hazırlaması yoksa ithal “hide glue” yoksa hazır boncuk tutkalı (açık renklisi ve kokulusu tavsiye olunur).
Balık tutkalı için öncelikle ithal “issinglas” yoksa sazan veya yayın balığı hava kesesinden kendinizin hazırlaması.
Sıvı balık ve sıvı boncuk tutkalları kesinlikle kullanmayınız. Alternatif olarak epoxy tutkal EA 40 denenebilir.

Ayrıca;
En fazla yapılan yanlış hemen Türk yayı yapmaya başlamak oluyor. Bunun yerine kepazeye yakın düz ve uzun yayla başlamalı.

Türk yayının baş kasan açısı 135 derecedir. Kavsi adayının ilk yaylarında bu açıyı 145-150 derece tutması tavsiye olunur. İlk yapılan yayın boyu 120 cm den daha uzun olmalıdır. Düze yakın şekildeki uzun bir yayın başarıyla atış yapması ihtimali çok daha fazladır.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan
 
Mesajlar: 320
Kayıt: Pzt May 30, 2011 5:40 pm
Konum: ANKARA

Dön Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron